Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου 2012

«Ίδρωσε», αλλά νίκησε η Πόρτο!!

«Ίδρωσε», αλλά νίκησε η Πόρτο
Δύσκολα έβαλε η Ολιανένσε στην Πόρτο στο πλαίσιο της τρίτη αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος, με τους πρωταθλητές να καταφέρνουν να πάρουν τη νίκη εκτός έδρας με 3-2, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη της τη φετινή σεζόν.

Το σκορ άνοιξαν στο 6ο λεπτό οι γηπεδούχοι με τον Αμντί. Οι «δράκοι» αντέδρασαν και πέτυχαν την ισοφάριση με τον Ροντρίγκεζ λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Οπόρτο μπήκε για να… καθαρίσει το παιχνίδι και με τα τέρματα των Τζάκσον στο 49’ και του Χούλκ στο 71’ έφτασε στο 3-1 και όλα έδειξαν να τελειώνουν.

Η Ολιανένσε δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με το γκολ Ταρτζίνο στο 85’ αναπτέρωσε της ελπίδες της για κάτι καλό από το παιχνίδι, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι στα εναπομείναντα λεπτά.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε μεταξύ της Γκιμαράες και της Εστορίλ στην έδρα της πρώτης, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 με τα γκολ των Λίκα στο 6’ και Μιγκέλ στο 47’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και αφού αρχικά μείωσαν στο σκορ με τον Εντιαγέ στο 82ο λεπτό, πέτυχαν την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ριμπέιρο.