Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου 2012

Πρώτες έστω και για λίγο!!

Πρώτες έστω και για λίγο
Στην κορυφή της Primera Division βρίσκεται η Μαγιόρκα η οποία επιβλήθηκε με 1-0 της Ρεάλ Σοσιεδάδ στο «Ιμπεροστάρ» και έφτασε έτσι τους επτά βαθμούς, όσους και η Μάλαγα. Οι δύο ομάδες βρίσκονται έτσι έναν βαθμό μπροστά από τις Μπαρτσελόνα, Βαγαιδολίδ και Βαγεκάνο που αγωνίζονται την Κυριακή 2/9.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, οι νησιώτες ήταν καλύτεροι από τους Βάσκους της Σοσιεδάδ και πήραν τους τρεις βαθμούς με γκολ του Κασαντέσους στο 75ο λεπτό.

Έτσι η ομάδα του Χοακίν Καπαρός πέτυχε την δεύτερή της νίκη στο πρωτάθλημα και φιγουράρει στην πρώτη θέση με επτά βαθμούς.

Χωρίς νικητή στο «Ριαθόρ»

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση του «Ριαθόρ», όπου Ντεπορτίβο Λα Κορούνια και Χετάφε έμειναν στο 1-1 σε ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Primera Division.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 6ο λεπτό ο Ρίκι τους έδωσε το προβάδισμα με καταπληκτική προσπάθεια.

Είκοσι λεπτά αργότερα, όμως, ο Μπαράδα διαμόρφωσε το 1-1, σκορ που δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του αγώνα, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι Μαδριλένοι.

Στο δεύτερο ημίχρονο πάντως, οι δύο ομάδες έδειξαν από νωρίς να συμβιβάζονται με την ιδέα της ισοπαλίας και οι καλές φάσεις βγήκαν με το... σταγονόμετρο.

Έτσι, η Λα Κορούνια συνεχίζει χωρίς ήττα στην Ισπανία, έχοντας μια νίκη και δύο ισοπαλίες, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στους 4 βαθμούς χάρη στην απίθανη νίκη που σημείωσαν επί της Ρεάλ Μαδρίτης.