Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2012

Κόπα Σουνταμερικάνα: Απίστευτη νίκη για Σέρο Πορτένιο!! (video)

Η Σέρο Πορτένιο κλειδώθηκε στην άμυνα, αλλά κατέβαλε τη Κολόν Σάντα Φε με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι διπλής σειράς για τη φάση των «16» του Κόπα Σουνταμερικάνα.
Συνολικά οι Παραγουανοί εκτέλεσαν τρία σουτ. Δύο από αυτά κατευθύνθηκαν στην εστία και… βρήκαν δίχτυα. Συγκεκριμένα στο 20ό λεπτό ο Πέδρο Μπενίτεζ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Ντιέγκο Πόζο, δεν βρήκε μπάλα ούτε στο 85ο λεπτό, όταν ο Ρομπέρτο Νάνι διαμόρφωσε το 2-1!
Η Κολόν είχε ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Λούκας Μούγκνι στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Αυτή ήταν η μοναδική φάση, στην οποία νικήθηκε η άμυνα της Σέρο.
Άλλωστε στο πέμπτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ρούμπεν Ραμίρεζ της Κολόν και με απευθείας κόκκινη ο Βάλτερ Λόπεζ των φιλοξενούμενων. Η «βροχή» από κάρτες ακολουθήθηκε με ολιγόλεπτη διακοπή ρεύματος, η οποία εξουδετέρωσε οριστικά τη θετική ψυχολογία των Αργεντινών μετά το 1-1.
Πάντως ο σύλλογος της Σάντα Φε ξεχύθηκε στην επίθεση και άφησε κενά στην άμυνά της, παρά το 1-1. Αυτά εκμεταλλεύτηκε ο Νάνι… σβήνοντας οριστικά τα φώτα στο γήπεδο.
Κολόν Σάντα Φε: Πόζο, Ράλντες, Κάιρε (84’ Γκρατσιάνι), Ουριμπάιρ, Πελεγκρίνο, Πρέντιγκερ, Μπαστία (65’ Κουρουτσέτ), Μούγνκι, Μορένο, Ατσουκάρο (71’ Γκιγκλιότι), Ραμίρεζ.
Σέρο Πορτένιο: Μπαρέτο, Σ. Μπενίτεζ, Π. Μπενίτεζ, Ούγκλεσιτς, Β. Λόπεζ, Ντάνιελ Ντος Σάντος, Μπόνετ, Οβιέντο, Φάμπρο (90’ Βιέρα), Χ. Λόπεζ (71’ Γκονζάλεζ), Σαλσέδο (83’ Νάνι).
Παρακάτω ο «χάρτης» του Κόπα Σουνταμερικάνα (πρώτοι οι γηπεδούχοι των επαναληπτικών):