Παρασκευή 19 Οκτωβρίου 2012

Όταν πετούν τα «άλμπατρος»

Μια από τις μεγαλύτερες θεωρητικά «ανατροπές» της φετινής Ευρωλίγκας σημείωσε την Πέμπτη η Αλμπα Βερολίνου. Οι Γερμανοί επικράτησαν με 74-71 της Σαλόν Σαονέ στην πρωτεύουσα, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της Ευρωλίγκας και σημείωσαν το "2 στα 2" στη φετινή διοργάνωση, δείχνοντας πως είναι έτοιμοι για την υπέρβαση.

Οι κυπελλούχοι Κόρατς του 1995 έκαναν επιμέρους σκορ 23-12 στην τέταρτη περίοδο και «γύρισαν» την εις βάρος τους κατάσταση, αφού σε όλο το υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, ήταν πίσω στο σκορ.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Τόμπσον με 24 και Γουντ με 19 πόντους, με τον Σάφαρτζικ να είναι ο MVP της τελευταίας περιόδου. Από τους φιλοξενούμενους, διακρίθηκε ο Τσικαμπούντ με 20 πόντους.

Στην πρώτη περίοδο, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν συνέχεια στο σκορ και το προβάδισμα εναλλασσόταν για αμφότερες, χάρη στους Τόμπσον από πλευράς Γερμανών και τους Τσικαμπούντ, Μπαπτίστ από πλευράς Γάλλων. Παρά το προβάδισμα 11-15 των φιλοξενουμένων στο 6’, ένα επιμέρους σκορ των κυπελλούχων Κόρατς του 1995 με 9-4 τους έδωσε ένα προβάδισμα, όμως ένα αντίστοιχο 6-5 των Γάλλων τους έδωσε ένα +1 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι Γάλλοι κατάφεραν σταδιακά να φτάσουν στο +5, χάρη στους Λανγκ και Τσικαμπούντ, κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 6-2. Σταδιακά, οι Γερμανοί κατάφεραν αυτοί τώρα να «ροκανίσουν» τη διαφορά με τους Γουντ και Μιράλες, φτάνοντας στο -1. Εκεί, ο Τσικαμπούντ πήρε την κατάσταση στα χέρια του κα βοήθησε για το +6, που έγινε +4 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, οι Γάλλοι απέκτησαν ένα +7, με πρωτεργάτες τους Τσικαμπούντ και Ουίλιαμς. Ένα 4-0 σερί των Γερμανών τους έφερε στο -2 στο 26’, όμως οι Ρους, Ουίλιαμς και Τσικαμπούντ έφεραν ξανά ένα +9, με τις απέλπιδες προσπάθειες των παικτών του Σάσα Ομπράντοβιτς να τη φέρουν στο -8, χάρη στον Σάφαρτζικ.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει σε διψήφια επίπεδα για τη Σαλόν, που αρχικά προηγήθηκε με 51-61 με τον Σκιμπ και έφτασε στο +13 με τον Ρους. Όμως, στο 55-66, ένα σερί 9-0 των «άλμπατρος» με τους Σάφαρτζικ και Τόμπσον έφερε το -2 και το ματς έγινε ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το μικρό προβάδισμα. Στο 64-68, ένα σερί 4-0 της Αλμπα έφερε το 68-68 στο 3’09’ πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Μια εύστοχη βολή του Τζέντοβιτς έκανε το 69-68 στο 2’18’ πριν τη λήξη και πηγαίναμε για «ανατροπή», ειδικά μετά τις δύο εύστοχες βολές του Σάφαρτζικ στο 1’27’. Το τρίποντο του Γουντ έφερε το 74-68 και το ματς φαινόταν να γέρνει προς Βερολίνο μεριά, αφού οι τελευταίες προσπάθειες δεν έφεραν αποτέλεσμα για τους Γάλλους, πέραν του τρίποντου του Σκιμπ και οι Γερμανοί πήραν το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 36-40, 51-59, 74-71

ΑΛΜΠΑ: Αβντάλοβιτς 2, Σάφαρτζικ 13, Τόμπσον 24, Τζέντοβιτς 5, Ράντλε 5, Μιράλες 4, Γουντ 19, Μόρλεϊ 2

ΣΑΛΟΝ: Τσικαμπούντ 20, Λανγκ 3, Λοβερνιέ 4, Σιλμπ 14, Μπαπτίστ 9, Ρους 7, Ουίλιαμς 14