Παρασκευή 19 Οκτωβρίου 2012

Χίκμαν ο… εκτελεστής!

Χίκμαν ο… εκτελεστής
Με το καλάθι του Χίκμαν στα τέσσερα δευτερόλεπτα πριν λήξει το ματς, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε της Σιένα με σκορ 70-68 και έκανε το «δύο στα δύο», στον 2ο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Οι πρωταθλητές Ιταλίας έβαλαν δύσκολα στην «ομάδα του λαού», η οποία στο δεύτερο αποφάσισε να σοβαρευτεί, παίρνοντας το ροζ φύλλο.

Ο… ήρωας των νικητών ήταν και ο πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κεμπ με 16.

Η Σιένα δεν είναι ίδια με πέρυσι, δεν έχει ΜακΚάλεμπ, δεν έχει τον έναν, δεν έχει τον άλλον… Κάπως έτσι μπήκαν στο ματς οι παίκτες της Μακάμπι Τελ Αβίβ. Μπράουν και Κεμπ έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα της «ομάδας του λαού», με τους πρωταθλητές Ιταλίας να είναι μπροστά στο σκορ από το… τζάμπολ, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί με το υπέρ τους 20-14. Το ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες τους Λούκα Μπάνκι να δείχνουν σοβαρότητα και να φτάνουν ακόμα και στο +9 (20-29). Δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν 23-31, με τους ισραηλινούς να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 9-2 και να διαμορφώνουν το 31-33.

Τα… γελάκια για τη Σιένα, δηλαδή το προβάδισμα, κόπηκαν στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Η Μακάμπι αποφάσισε να σοβαρευτεί σε εκείνο το σημείο, περνώντας μπροστά στο σκορ (44-43) και διατηρώντας το προβάδισμά της μέχρι και το τέλος (53-52). Το ματς ήταν ντέρμπι, μέχρι και το τελευταίο λεπτό, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Τελικά, τη… λύση για να μην υπάρξει παράταση στο ματς, έδωσε ο Χίκμαν με καλάθι τέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-33, 53-52, 70-68

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 5, Τζέιμς, Σμιθ 7, Χίκμαν 19, Ελιγιάχου 11, Ροθ, Πνίνι 5, Κάνερ-Μέντλεϊ 1, Οχαγιόν 4, Σερμαντίνι 4, Τόμας 14 (11ρ.), Λάντεσμπεργκ.

Σιένα (Μπάνκι): Κασούν 5, Μπράουν 11, Καραρέτο, Ράσιτς 2, Κανγκούρ 9, Σανικίντζε 7, Ρες 7, Κεμπ 16, Χάκετ 2, Μος 9.