Κυριακή 27 Ιανουαρίου 2013

Ολική ανατροπή!!

Με ανατροπή η Φίτεσε πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στον Άγιαξ (3-2) για την 20η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Ολική ανατροπή!
Κι εκεί που νόμιζε ο Άγιαξ ότι θα έχει ένα εύκολο μεσημέρι στην έδρα της Φίτεσε για την αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος, ήρθαν τα πάνω-κάτω με τους γηπεδούχους να κάνουν την ολική ανατροπή.

Οι παίκτες του Αίαντα βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 στο 64’ με τους Κάσια και Πόουλσεν να γράφουν τα ονόματά τους στον πίνακα των σκόρερ.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα, αφού μέσα σε 13 λεπτά κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρίσουν, αλλά και να πάρουν το… πολυπόθητο τρίποντο.

Το χορό των γκολ για τη Φίτεσε έσυρε ο Γιάνσεν στο 68΄μειώνοντας σε 2-1, εννιά λεπτά αργότερα (79’) ο Φαν Άνχολτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Ιμπάρα στο 81΄λεπτό, κάνοντας το 3-2 για τη Φίτεσε.

Με την εν λόγω νίκη η Φίτεσε έφτασε τους 38 βαθμούς και πλέον απέχει από τον Άγιαξ μόνο δύο βαθμούς.