Παρασκευή 21 Ιουνίου 2013

Βασιλιάς και δυνάστης!!

Ο Λεμπρόν Τζέιμς τήρησε το λόγο του. Με μία βασιλική εμφάνιση οδήγησε το Μαϊάμι στη νίκη με 95-88 επί των Σπερς και στο τρίτο πρωτάθλημα στην ιστορία τους κερδίζοντας και το βραβείο του MVP.

Βασιλιάς και δυνάστης
Ένας σεληνιασμένος Λεμπρόν Τζέιμς οδήγησε το Μαϊάμι στο τρίτο πρωτάθλημα της ιστορίας του, δεύτερο συνεχές και για τον ίδιο δεύτερο προσωπικό. Ο «βασιλιάς» οδήγησε τη Χιτ στο 95-88 επί των Σπερς στον έβδομο και τελευταίο αγώνα της σειράς των τελικών έχοντας 37 πόντους και 12 ριμπάουντ. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Ντουέιν Ουέιντ και Σέιν Μπατιέ, ενώ Ντάνκαν και Λέοναρντ πάλεψαν περισσότερο για τα «σπιρούνια» που έδωσαν μάχη μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Οι Τεξανοί ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με +7 (4-11) έχοντας πρωταγωνιστές τους Ντάνκαν και Λέοναρντ σε άμυνα κι επίθεση, αλλά οι γηπεδούχοι παρά τη νευρικότητα του Λεμπρόν με την είσοδο του Άντερσεν βελτιώθηκαν αμυντικά και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 8-1 και προηγούμενη 18-16.

Με τον Μπατιέ να φτάνει τα 3/3 τρίποντα η Χιτ έφτασε στο 21-16 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την ώρα που ο Μπος αποχωρούσε με τρία φάουλ. Ο Λεμπρόν αφυπνίστηκε και με δύο τρίποντα, ένα έμμεσο κι ένα από τα 7,25μ., έφερε την ομάδα του για πρώτη φορά στο +6 (33-27). Ντάνκαν και Τζινόμπιλι έδωσαν λύσεις στα «σπιρούνια» που πέρασαν μπροστά (40-42), όμως με προσωπικά καλάθια των Ουέιντ και Λεμπρόν το Μαϊάμι έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 46-44.

Τα διαδοχικά τρίποντα του Λεμπρόν διατάραξαν την ισορροπία του ματς (62-57) στα μέσα του τρίτου δωδεκαλέπτου, όμως οι Σπερς δεν το έβαλαν κάτω και προσπέρασαν με τρεις (64-67). Δύο «βόμβες» από Μπατιέ και Τσάλμερς στα τελευταία 25’’ της περιόδου έβαλαν τη Χιτ ξανά σε θέση οδηγού (72-71) και το θρίλερ συνεχίστηκε.

Οι γηπεδούχοι χάρη στα… όργια του Λεμπρόν και τη μνημειώδη ευστοχία του Μπατιέ από τα 7,25μ. (6/7) έφτασαν στο 88-82, 3:11 πριν το τέλος, αλλά οι Σπερς πότε με τον Ντάνκαν και πότε με τον Λέοναρντ δεν τους άφηναν να… χαρούν (90-88 δύο λεπτά πριν το τέλος). Ο ηγέτης του Μαϊάμι με σουτ από τα πέντε μέτρα έδωσε στην ομάδα του εικόνα… νικήτριας γράφοντας το 92-88 στα 28’’ πριν το τέλος. Οι βεβιασμένες επιλογές του Τζινόμπιλι και οι βολές των πρωταθλητών έγραψαν τον επίλογο.

Δωδεκάλεπτα: 18-16, 46-44, 72-71, 95-88.

Χιτ: Λεμπρόν 37 (8/8 βολές, 7/13 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 12 ριμπ., 4 ασίστ, 2 κλεψ.), Ουέιντ 23 (1/2 βολές, 11/21 δίποντα, 10 ριμπ.), Μπατιέ 18 (6/8 τρίποντα), Τσάλμερς 14, Άντερσεν 3, Μπος (7 ριμπ.), Μίλερ, Άλεν, Χάσλεμ.

Σπερς: Ντάνκαν 24 (8/8 βολές, 8/18 δίποντα, 12 ριμπ., 4 κλεψ.), Λέοναρντ 19 (16 ριμπ.), Τζινόμπιλι 18 (5 ασίστ), Πάρκερ 10, Γκριν 5, Νιλ 5, Ντιό 5, Σπλίτερ 2, Τζόζεφ.
Πηγή: sport-fm.gr