Δευτέρα 4 Νοεμβρίου 2013

Την σταμάτησε ο Τσέρτσι!!

Μόνος ένας άνθρωπος που θα γνώριζε καλά τη Ρόμα θα της έφραζε το δρόμο προς το 11x11. Αυτός ήταν ο πρώην δικός της, Αλέσιο Τσέρτσι ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο εκτός έδρας ματς με την Τορίνο!

Την σταμάτησε ο Τσέρτσι! (video)
Στο Τορίνο απέναντι στην ομώνυμη ομάδα σταμάτησε το νικηφόρο σερί της Ρόμα! Δεν γνώρισε την ήττα αλλά έμεινε στο 1-1 με τον Τσέρτσι, που την γνωρίζει καλά από τη θητεία του σε αυτή, να ισοφαρίζει και να της φράζει τον δρόμο προς το 11x11!

Οι ρωμαίοι μπήκαν αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο. Προσέχοντας αρκετά στην άμυνα, ανέβαζαν σταδιακά την απόδοσή τους στην επίθεση για να φτάσουν στο 28ο λεπτό όταν και άνοιξαν το σκορ.

Το τέρμα ήταν αποτέλεσμα ενός πολύ όμορφου συνδυασμού των παικτών της Ρόμα με τον Στρούτμαν να είναι αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Η Τορίνο ανέβασε την απόδοσή της. Ειδικά από το πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους. Πίεσαν αρκετά τη Ρόμα, έχασαν μια εκπληκτική ευκαιρία, και τελικά το κατάφεραν στο 63ο λεπτό!

Ο Τσέρτσι ήταν ο αποδέκτης μιας σέντρας στην μικρή περιοχή της Ρόμα και ανάμεσα από δύο παίκτες και τον τερματοφύλακα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντε Σάνκτις.

Η Ρόμα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν μπόρεσε με αποτέλεσμα να μείνει 1-1 και να γνωρίσει την πρώτη της φετινή βαθμολογική απώλεια στο πρωτάθλημα.