Παρασκευή 30 Μαΐου 2014

Έσπασε την έδρα της Ούνιξ η ΤΣΣΚΑ!

Με κορυφαίο τον Μίλος Τεόντοσιτς και άνθρωπο της τελευταίας στιγμής τον Γουίμς, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε break απέναντι στην Ούνιξ Καζάν. Καλή εμφάνιση από τους τρεις Έλληνες των γηπεδούχων.

Έσπασε την έδρα της Ούνιξ η ΤΣΣΚΑ
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε 92-90 της Ούνιξ στο Καζάν στην παράταση (κ.α. 83-83) και έκανε το 1-0 στα ημιτελικά της VTB League.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς κι έφτασε ακόμη και σε διψήφια διαφορά, αλλά οι πρωταθλητές Ρωσίας επέστρεψαν και έστειλαν το ματς στην παράταση με (με το μοναδικό στον αγώνα) καλάθι του Σόνι Γουίμς στα 8’’ πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου.

Ο Μίλος Τεόντοσιτς είχε 26 πόντους (22 στο πρώτο μέρος) και 6 ασίστ, ενώ 21 πρόσθεσε ο Νέναντ Κρστιτς. Ο Νίκος Ζήσης ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων με 16 πόντους (4/4 βολές, 3/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα), 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε 37:38. Ο Ίαν Βουγιούκας είχε 11 πόντους (3/4 βολές, 4/7 δίποντα), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 τάπα σε 20:41, ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου είχε 10 πόντους (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 33:04.

Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα γίνει ξανά στο Καζάν την Παρασκευή.

Στον άλλο ημιτελικό, η Λιέτουβος Ρίτας νίκησε 78-75 τη Νίζνι στη Ρωσία με 30 πόντους του Χουάν Παλάσιος και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά που μεταφέρεται στο Βίλνιους.Πηγή: sport-fm.gr