Τρίτη 26 Αυγούστου 2014

Παλικαρίσια νίκη η Παίδων!

Η Εθνική Παίδων έκανε το 2/2 στους αγώνες κατάταξης 9-16 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Λετονίας νικώντας 81-77 την Ουκρανία στην παράταση με ανατροπή.

Παλικαρίσια νίκη η Παίδων
Βήμα για την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία U16 έκανε η Εθνική Παίδων που διπλασίασε τις νίκες της στους αγώνες κατάταξης 9-16 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Λετονίας επικρατώντας 81-77 της Ουκρανίας στην παράταση.

Η ομάδα του Μάνου Μανουσέλη είχε βρεθεί στο -9 (60-51) επτάμισι λεπτά πριν το τέλος, αλλά ισοφάρισε σε 70-70 με τον Χατζηκυριακίδη στα 4’’ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας. Στο έξτρα πεντάλεπτο, δύο βολές του Μωραΐτη με 25’’ να απομένουν έδωσαν προβάδισμα στην Εθνική και ο Ντουμπονένκο αστόχησε στη συνέχεια για να έρθει η νίκη.

Την Τρίτη στις 16:15 αντίπαλος είναι η Φινλανδία.

Δεκάλεπτα: 13-16, 37-38, 55-49, 70-70, 77-81 (πρτ).

Οι πόντοι της ελληνικής ομάδας: Λούντζης 10 (4 ριμπ.), Μωραΐτης 11 (7 ριμπ.), Γοργόνης 11 (6 ασίστ), Σκουφής 7, Κούτρας, Χατζηκυριακίδης 14, Χρηστίδης 12 (10 ριμπ.), Παπαδάκης, Τάρλας 10 (4 ριμπ.), Τάταρης 2, Κουρέπης 4.
Πηγή: sport-fm.gr