Παρασκευή 5 Σεπτεμβρίου 2014

Άνετα η Τουρκία, πήρε την 2η θέση!!

Με κορυφαίο τον Ογκούζ Σαβάς, η Τουρκία επικράτησε 77-64 της Δομινικανής Δημοκρατίας και κατέλαβε την 2η θέση στον 3ο όμιλο.

Άνετα η Τουρκία, πήρε την 2η θέση
Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Τουρκίας με την Δομινικανή Δημοκρατία και η διαφορά είναι μάλλον τιμητική για τους ηττημένους. Έτσι οι Τούρκοι θα παίξουν με αντίπαλο την Αυστραλία την Κυριακή, ενώ η Δομινικανή Δημοκρατία θα παίξει το Σάββατο απέναντι στην Σλοβενία. Κορυφαίος για τους νικητές, ο Ογκούζ Σαβάς με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Φρανσίσκο Γκαρσία είχε 18 για τους ηττημένους.

Η Τουρκία προσπάθησε να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού από την αρχή και είναι χαρακτηριστικό πως δεν έμεινε ποτέ πίσω στο σκορ. Προσπάθησε ν’ ανοίξει την διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-7, ωστόσο οι Δομινικανοί επανήλθαν για να κλείσει η πρώτη περίοδος στον πόντο (14-13). Ωστόσο η 2η περίοδος, ήταν αυτή που έμελλε να κρίνει το ματς. Με ένα επιμέρους 27-10, οι Τούρκοι εκτόξευσαν την διαφορά στο +18, με τους ηττημένους να σημειώνουν μόλις 10 πόντους στο 2ο κομμάτι του αγώνα.

Στο 3ο δεκάλεπτο παρά τις προσπάθειες τους, οι Δομινικανοί δεν μπόρεσαν να αλλάξουν τα δεδομένα του αγώνα, μιας και κατέβασαν μια φορά την διαφορά μέχρι τους 17, με το σκορ να κλείνει στο 60-41. Στο 37’, οι ηττημένοι κατέβασαν την διαφορά μέχρι τους 14, αλλά τίποτα δεν μπορούσε ν’ αλλάξει, με την Τουρκία να καταλαμβάνει την 2η θέση και την Δομινικανή Δημοκρατία την 3η.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 41-23, 60-41, 77-64

Τουρκία (Εργκίν Αταμάν): Οσμάν 7 (1), Γκιουλέρ 2, Ερμίς, Ακιόλ 9 (3), Χερσέκ 3 (1), Πρέλντζιτς 9, Τουντσερί 2, Σαβάς 15 (7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκονλούμ 10, Αρσλάν 3 (1), Ασίκ 9, Αλντεμίρ 8

Δομινικανή Δημοκρατία (Ορλάντο Αντίγκουα): Σόσα 5 (1), Φορτούνα 8, Κορονάντο 4, Λιζ 12 (1), Σαντάνα, Γκαρσία 18 (4), Φελντέιν 6 (1), Βάργκας 4, Σάντσες, Μπάες 2, Ραμόν, Μαρτίνες 5 (1) *Πηγή: sport-fm.gr*