Παρασκευή 5 Σεπτεμβρίου 2014

Δεν σκοράρεις; Χάνεις!!

Μέχρι το 30’ ήταν μπροστά με 7 πόντους. Στην τέταρτη περίοδο, όμως, η Σλοβενία πέτυχε μόλις δύο(!) και η Λιθουανία την νίκησε με 67-64, παίρνοντας την πρωτιά. Με ποιους πέφτουν στους «16» οι δύο τους.

Δεν σκοράρεις; Χάνεις!
Με μόλις δύο πόντους σε ολόκληρη περίοδο… μην περιμένεις και πολλά! Η Λιθουανία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον της αφλογιστία της Σλοβενίας και στο τέλος της… έκλεψε τη νίκη και παράλληλα την πρωτιά στον τέταρτο όμιλο.

Έτσι αν και η παρέα των Ντράγκιτς προηγούνταν στο ημίχρονο με 8 πόντους (36-44) και στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με επτά (55-62), στο τελευταίο δεκάλεπτο η Λιέτουβα έφερε τα πάνω-κάτω και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 67-64.

Στους «16» βέβαια πέρασαν αμφότερες, με την Λιθουανία να παίζει απέναντι στη Νέα Ζηλανδία (τέταρτη του άλλου ομίλου) και την Σλοβενία που τερμάτισε δεύτερη με την Δομινικανή Δημοκρατία (τρίτη).

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Βαλαντσιούνας με 12 πόντους, ενώ 11 πρόσθεσε ο Ντάριους Λαβρινόβιτς. Για τους ηττημένους 14 είχε ο Λόρμπεκ, 13 έβαλε ο Ζούπαν ενώ τα αδέρφια Ντράγκιτς έμειναν στους 12 (Γκόραν) και 10 (Ζόραν) αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 36-44, 55-62, 67-64