Παρασκευή 5 Σεπτεμβρίου 2014

Επιτέλους… Φιλιππίνες!!

Οι Φιλιππίνες έκλεισαν με νίκη την παρουσία τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο νικώντας τη Σενεγάλη στην παράταση με 81-79. Μπλατς και Άλαπαγκ είχαν από 18π. για τους νικητές, πάλεψε ο Φαγέ με 20π.

Επιτέλους… Φιλιππίνες
Μετά από τρεις ήττες στο νήμα, οι Φιλιππίνες χαμογέλασαν επιτέλους στο τέλος ενός θρίλερ. Νίκησαν με 81-79 τη Σενεγάλη στην παράταση και πανηγύρισαν την παρθενική τους επιτυχία στο τουρνουά, το οποίο ωστόσο αποχαιρετούν. Οι ηττημένοι μετά το αποτέλεσμα αυτό ελπίζουν σε νίκη του Πουέρτο Ρίκο επί της Κροατίας για να τερματίσουν τρίτοι και να αποφύγουν την Ισπανία.

Η Σενεγάλη είχε ήδη κάνει την υπέρβαση με την πρόκριση στους «16», οι Φιλιππίνες δεν είχαν καμία πιθανότητα να συνεχίσουν στη διοργάνωση, ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν εμφανίστηκε χωρίς κίνητρο στο «Σαν Πάμπλο». Οι Αφρικανοί με πρωταγωνιστή τον Φαγέ που έκανε θραύση απέναντι στους κοντούς Ασιάτες πετυχαίνοντας 11 πόντους ξέφυγαν 19-13 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η απάντηση ήρθε και μάλιστα εμφατικά από τους παίκτες του Τσοτ Ρέγες, που κράτησαν τους αντιπάλους τους άποντους για έξι λεπτά και με ένα απίστευτο 19-0 πέρασαν μπροστά με +13 (22-35) κλείνοντας το ημίχρονο με ατή τη διαφορά.

Οι Φιλιππινέζοι έφτασαν και στο +15 (29-44) στο τέταρτο λεπτό του δευτέρου μέρους, αλλά η Σενεγάλη βελτιώνοντας την άμυνά της επέστρεψε στο ματς (44-48). Ο Άλαπαγκ με… τετράποντα (44-53) και τρίποντα (50-56) κρατούσε μπροστά την ομάδα του, αλλά όχι για πολύ καθώς με τον εξαιρετικό Φαγέ οι Αφρικανοί πέρασαν μπροστά με 61-60 δυόμισι λεπτά πριν το τέλος, αλλά Φαγιάρδο και Μπλατς με ένα 4-0 έδωσαν στις Φιλιππίνες εικόνα νικήτριας ομάδας (61-64) στα 83’’ για το φινάλε, αλλά το τρίποντο του Εντόι και το άστοχο σουτ του Τενόριο στην εκπνοή οδήγησαν σε παράταση.

Εκεί οι Ασιάτες έχασαν τον Μπλατς με πέμπτο φάουλ, ωστόσο με ένα σερί 8-0 πέρασαν μπροστά με έξι (71-77) και τελικά επικράτησαν.

Δεκάλεπτα: 19-13, 24-37, 44-49, 64-64, 79-81 (πρτ.)

Σενεγάλη (Σαρ): Νιάνγκ, Νταλμέιδα 9 (13 ασίστ, 6 ριμπ.), Τόμας 2, Μαμαντού Εντόι, Ντιόπ 2, Μαλέγε Εντόι 13, Τιάμ, Φαγέ 20, Εντούρ 13, Εντιαγέ 5, Ντιένγκ 13 (14 ριμπ.), Μπατζί 2.

Φιλιππίνες (Ρέγες): Άλαπαγκ, Τενόριο 5, Τσαν 4, Ουίλιαμ, Ντέιβιντ, Ντε Οκάμπο 2, Νόργουντ 7, Μπλατς 18 (14 ριμπ.), Φαγιάρδο 15, Ντάλισταν 6, Αγκουιλάρ 6, Πίνγκρις.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ρότσα (Πορτογαλία), Ζούλιο (Ανγκόλα).*Πηγή: sport-fm.gr*