Σάββατο 20 Σεπτεμβρίου 2014

«Σκαρφάλωσε» η Γκενκ!!

Μια νίκη ήταν αρκετή! Η Γκενκ κατόρθωσε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Μουσκρόν (2-1) και να ανέβει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Κακό ποιοτικά παιχνίδι απ’ τις δύο ομάδες.

«Σκαρφάλωσε» η Γκενκ
Σε ένα ματς που δε χρίζει... δάφνης στεφάνων, η Γκενκ νίκησε με 2-1 εκτός έδρας τη Μουσκρόν για την 8η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος.

Παρά τα τρία γκολ, το θέαμα που πρόσφεραν οι δύο ομάδες ήταν φτωχό και υπήρξε λίγο πιο έντονο ενδιαφέρον προς τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. «Σκαρφάλωσαν» στην 4η θέση της βαθμολογίας οι φιλοξενούμενοι.

Πολύ φτωχό θέαμα και από τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Δύο ήταν ουσιαστικά οι μεγάλες ευκαιρίες. Η πρώτη για τους γηπεδούχους στο 4’ και η δεύτερη για τους φιλοξενούμενους, 40 λεπτά αργότερα. Στο ενδιάμεσο, η Γκενκ είχε την πρωτοκαθεδρία των κινήσεων, αλλά περιορίστηκε σε ανούσια κατοχή και ακίνδυνες ευκαιρίες.

Ίδιος ρυθμός και στο δεύτερο ημίχρονο, όμως χάρη σε ένα εκπληκτικό γκολ του Σεκού Σισέ στο 54’, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-0. Μάλιστα, συνεχίζοντας να έχουν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, κατόρθωσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο στο 82’ αυτή την φορά με τον Μ’ Μπογιό. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντιαμπί έκανε το 2-1, αλλά παρά τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων, δεν άλλαξε κάτι.

Οι ενδεκάδες:

Μουσκρόν: Κοντού (89’ Γκάνο), Κρος, Ντιαμπί, Ντινγκόμ, Ζενβιέρ, Λανζίλ, Μεζάκου, Μισέλ, Μοντεϊνέ, Πεϊρέ, Βαντεντρίσε (64’ Μπάντρι)

Γκενκ: Μπουφέλ, Καστάνιε, Σισέ, Γκοριού, Καμπασέλε, Κάρα, Κετέλες, Κουμορτζί (65’ Χάιλαντ), Μ’ Μπογιό, Ν’΄Γκονγκά, Οκριασβίλι (68’ Σρίβερς)

Δείτε εδώ την βαθμολογία του βέλγικου πρωταθλήματος.