Σάββατο 20 Σεπτεμβρίου 2014

«Μπαρούτι» η Άρσεναλ!!

Μάζευε, μάζευε, μάζευε, μέχρι που… εξερράγη η Άρσεναλ! Οι «κανονιέρηδες» θίχθηκαν από τ’ αρνητικά τελευταία αποτελέσματα και μέσα σε 4 λεπτά έκαναν «στάχτη» την αήττητη ως σήμερα, Άστον Βίλα (3-0).

«Μπαρούτι» η Άρσεναλ!
Επιτέλους… νευρίασε η Άρσεναλ!

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ άφησε πίσω το… soft πρόσωπο των προηγούμενων αγώνων κι έκανε πλάκα στην έδρα της Άστον Βίλα (3-0).

Μέσα σε τέσσερα λεπτά, κατά τη διάρκεια των οποίων σκόραρε με Εζίλ και Γουέλμπεκ και ανάγκασε κι έναν αντίπαλο να κάνει το ίδιο στο… τέρμα του (Σισοκό) οι Λονδρέζοι καθάρισαν τους «χωριάτες».

Τους ανάγκασαν, έτσι, στην πρώτη τους φετινή ήττα και πλησίασαν οι ίδιοι στις θέσεις της κορυφής.

Ακόμα κι έτσι όμως, παραμένουν κάτω απ’ την εκπληκτική Σαουθάμπτον! Μ' ένα γκολ του Γουανιάμα στο τέλος, η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 39’ (αποβολή Μπονί) και άλωσε για πρώτη φορά φέτος την έδρα της Σουόνσι (1-0).

Την ίδια ώρα, απ’ του χάρου τα δόντια γλίτωνε η Νιούκαστλ! Μέσα σε γενική… κατακραυγή για τον Άλαν Πάρντιου, η Χαλ πήγε να επωφεληθεί κι εκείνη απ’ την κατάσταση, ωστόσο ο Παπί Σισέ ήρθε από τον πάγκο και σκοράροντας δυο φορές σ’ ένα τέταρτο, έσωσε την παρτίδα (2-2).

Όσο για τις Μπέρνλι και Σάντερλαντ, θα συνεχίσουν και την… επόμενη βδομάδα την αναζήτηση της πρώτης τους νίκης. Διότι σέρβιραν μια σούπα αντάξια της βαθμολογικής τους θέσης κι έμειναν στο άνοστο 0-0.

Δείτε αναλυτικά την κατάταξη στην Premier League.