Τρίτη 30 Σεπτεμβρίου 2014

Καθάρισε ο ψηλός…!!

Με γκολ του Πίτερ Κράουτς η Στόουκ Σίτι νίκησε 1-0 την Νιουκαστλ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, στο ματς που έκλεισε την 6η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Καθάρισε ο ψηλός…
Οι γηπεδούχοι μπήκαν με σκοπό να πιέσουν από την αρχή τις «καρακάξες» και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 15΄με τον Πίτερ Κράουτς. Το υπόλοιπο του ημιχρόνου κύλησε δίχως να αλλάξει κάτι.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης μπήκε για τη Νιουκαστλ ο Παπίς Σισέ, αλλά η Στόουκ ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με τον Αρναούτοβιτς να σημαδεύει το δοκάρι. Ο Αυστριακός παρά λίγο να αποδειχθεί μοιραίος για την Στόουκ αφού στο 78΄ έφυγε στο τετ α τετ αλλά πλάσαρε δίπλα από το δοκάρι.

Ωστόσο τελικά η Στόουκ δεν πλήρωσε τελικά τις χαμένες ευκαιρίες αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Κόλμπακ και πήρε το τρίποντο που την ανέβασε στους 8 βαθμούς, την απομάκρυνε από τις επικίνδυνες θέσεις και βύθισε ακόμη περισσότερο τη Νιούκαστλ, που έμεινε στους 3 πόντους και τη τελευταία θέση που μοιράζεται από κοινού με την Μπέρνλι.

Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής

Σάββατο, 27/9

Λίβερπουλ-Έβερτον 1-1 (65’ Τζέραρντ - 90’+1’ Γιαγκέλκα)
Τσέλσι-Άστον Βίλα 3-0 (7’ Όσκαρ, 59’ Κόστα, 79’ Γουίλιαν)
Κρίσταλ Πάλας-Λέστερ 2-0 (51’ Κάμπελ, 54’ Γεντινάκ)
Χαλ-Μάντσεστερ Σίτι 2-4 (21’ αυτ. Μανγκαλά, 32’ πεν. Ερνάντες - 7’ Αγουέρο, 11’, 69’ Τζέκο, 87’ Λάμπαρντ)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Γουέστ Χαμ 2-1 (5’ Ρούνεϊ, 22’ Φαν Πέρσι - 37’ Σακό)
Σαουθάμπτον-ΚΠΡ 2-1 (54’ Μπερτράν, 68’ Πελέ - 66’ Όστιν)
Σάντερλαντ-Σουόνσι 0-0
Άρσεναλ-Τότεναμ 1-1 (74΄ Τσάμπερλεϊν-56΄ Τσάντλι)