Πέμπτη 16 Οκτωβρίου 2014

Την έπιασε από τον (Καρσι)γιακά!!

ΠΑΟΚ, μάγκας και… νταής! Ύστερα από ένα ματς που κρίθηκε σε δύο παρατάσεις, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξεκίνησε νικηφόρα στο φετινό Eurocup, επικρατώντας 87-81 της Πινάρ Καρσίγιακα στη Σμύρνη!

Την έπιασε από τον (Καρσι)γιακά!
Κατάθεση ψυχής από τον ΠΑΟΚ! Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ξεκίνησαν με το... δεξί στο φετινό Eurocup, επικρατώντας 87-81 της Πινάρ Καρσίγιακα, στη Σμύρνη, ύστερα από δύο παρατάσεις!

Πρώτος σκόρερ για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ήταν ο Τζέικ Όντουμ με 22 πόντους, με τον Κώστα Χαραλαμπίδη να προσθέτει άλλους 19 και τον Μαρκ Κάρτερ να σταματά στους 14. Από την τουρκική ομάδα ξεχώρισε ο Παλάσιος, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 29 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά και ο Ντίξον με 25 πόντους.

Με «όπλο» την καλή του άμυνα και την καλή κυκλοφορία στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ διατηρούνταν μπροστά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης (5-9). Περίπου στα μισά της περιόδου οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έχασαν τη συγκέντρωσή τους, με αποτέλεσμα η Πινάρ να κάνει ένα επιμέρους σκορ 11-1 και να φτάσει στο +6 (16-10). Όμως, ο «Δικέφαλος του Βορρά» απάντησε με ένα δικό του 9-0, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα (16-19), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τον βρίσκει μπροστά (18-19).

Το ματς ήταν ντέρμπι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να τα πηγαίνει καλά στην επίθεση, αλλά στην άμυνα να μην είναι τόσο καλός, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να διευρύνει το προβάδισμά του (24-25). Έτσι, τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι Τούρκοι «έτρεξαν» ένα σερί 4-0 και πήγε στο +3 (28-25). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης «μπλόκαρε», με την Πινάρ να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη 30-26.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (30-29), αλλά οι Ντίμπλερ και Ντίξον έκαναν… ζημιά στην άμυνα, με την Πινάρ να κάνει ένα 7-0 και να φτάνει στο +8 (37-29). Τα πράγματα δεν εξελίσσονταν καθόλου καλά για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (41-31). Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης «αφυπνίστηκε» και μείωσε σε 41-38 με ένα δικό της 7-0, αλλά οι Τούρκοι πήραν ξανά τα ηνία της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να προηγούνται στο τέλος 49-44.

Στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου, η Πινάρ πήγε στο +9 (53-44), με τους Χαραλαμπίδη και Λάνγκφορντ να μειώνουν σε 53-49. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη για τον ΠΑΟΚ, με τους Τούρκους να πατούν ξανά το… γκάζι και να κάνουν το 62-53, στα μισά. Ωστόσο, με «όπλο» την ευστοχία από την περιφέρεια, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έφεραν το ματς στον πόντο (65-64), στα 10’’ πριν τη λήξη.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε το φάουλ στον Ντίξον, με τον Αμερικανό να χάνει και τις δύο βολές, αλλά ο ίδιος να παίρνει το ριμπάουντ και με 1/2 να κάνει το 66-64. Στην επίθεση, ο Παλάσιος έστειλε τον Κάρτερ στη γραμμή, με τον παίκτη της ομάδας της Θεσσαλονίκης να ευστοχεί και στις δύο βολές και να στέλνει το ματς στην παράταση (66-66)!

Η αστοχία του ΠΑΟΚ στα τρία πρώτα λεπτά της παράτασης, έδωσε τη δυνατότητα στην τουρκική ομάδα να πάει στο +5 (71-66). Όμως, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, περνώντας μπροστά (71-73) με ένα σερί 7-0, μισό λεπτό πριν τη λήξη! Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στην ισοπαλία (73-73) με τον Χερσέκ στα 17’’, αλλά η τελευταία επίθεση του «Δικεφάλου του Βορρά» ήταν κακή, με αποτέλεσμα να προκύψει και δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο!

Στη δεύτερη παράταση, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ όμως να ξεφεύγει με πέντε (77-82) χάρη στους Βον και Λάνγκφορντ, περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη. Εκεί, οι παίκτες της Πινάρ τα… παράτησαν, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να παίρνει το ροζ φύλλο με το τελικό 87-81!

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 30-26, 49-44, 66-66 (κ.α.), 73-73 (α’ παρ.), 81-87 (β’ παρ.).

Καρσίγιακα (Σαρίτσα): Ντεμίρ, Παλάσιος 29 (10ρ.), Χερσέκ 2, Στρόμπερι 9, Κοτς, Ντίξον 25 (1), Σονσίρμα, Γκάμπριελ 6 (2), Αλτάι 2, Ντίμπλερ 8 (1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 9, Λιάπης, Χαραλαμπίδης 19 (3), Κάρτερ 14 (2τρ., 9ρ.), Τσόχλας 2, Δέδας, Μαργαρίτης 10 (1), Όντουμ 22 (1), Βον 6 (6ρ.), Σαλούστρος 3 (1). *Πηγή: sport-fm.gr*