Τετάρτη 7 Ιανουαρίου 2015

Κύπελλο με… τσίπουρο!!

Τσίπουρα στην υγειά της ομάδας του πίνει ο Τύρναβος! Οι Θεσσαλοί τσίμπησαν το 1-1 απ’ τον Αστέρα κι αφήνοντας μπουκάλα την Καλλονή (5-0 τον Αιγινιακό) βρέθηκαν πρώτη φορά στους «16» του Κυπέλλου!

Κύπελλο με… τσίπουρο!
Υπό την… επήρεια μιας απ’ τις μεγαλύτερες διακρίσεις της ποδοσφαιρικής ιστορίας του βρίσκεται ο Τύρναβος.

Η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη κατάφερε να μείνει όρθια απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης και αποσπώντας πολύτιμη ισοπαλία προκρίθηκε για πρώτη φορά στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Απέναντι στους αδιάφορους Αρκάδες (που είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή τους) οι γηπεδούχοι χρειάζονταν έστω κι έναν πόντο για να περάσουν. Παρόλο λοιπόν που δεν κράτησαν πολύ το προβάδισμα που πήραν στο 37’ με τον Καραμανλή (ο Μούκαμ απάντησε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου), κράτησαν ως το τέλος το 1-1.

Έτσι, οι Θεσσαλοί άφησαν με τη γλύκα την Καλλονή. Η ομάδα του Μαντζουράκη σάρωσε τον Αιγινιακό, ωστόσο όσα γκολ και να του έβαζε, δεν θα της έφταναν. Παρόλο λοιπόν που επικράτησε με το εντυπωσιακό 5-0, έμεινε άπρακτη, καθώς χρειαζόταν ήττα του Τυρνάβου για να πάρει εκείνη την πρόκριση.