Τετάρτη 7 Ιανουαρίου 2015

Στο τέλος «μίλησε» ο Άρης!!!

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης νίκησε με 71-67 την Καβάλα, σε φιλικό που έγινε στο «Nick Galis Hall».

Στο τέλος «μίλησε» ο Άρης
Την ευκαιρία να δει την αγωνιστική κατάσταση των παικτών του ενόψει του ματς με τον Ολυμπιακό (12/1, 18:00), είχε ο Δημήτρης Πρίφτης, στη φιλική νίκη (71-67) του Άρη επί της Καβάλας στο «Nick Galis Hall». Πρώτος σκόρερ των «κίτρινων» ήταν ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ με 18 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από το ξεκίνημα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όπου τους βρήκε στο +14 (32-46). Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη «έσφιξαν» την άμυνά τους και με ένα σερί 10-0 μπήκαν ξανά στο παιχνίδι, ενώ παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 34’ (57-56), έφτασαν στη νίκη με το τελικό 71-67.

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 32-46, 50-52, 71-67.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 8 (2), Γκίκας 9 (3), Ριντ 9 (1), Τόμας, Πουλιανίτης, Χαρίσης 7, Βεζένκοφ 18 (1), Νέιμικ 2, Μούρτος 4, Σίμτσακ 9, Αντεγκμπόγιε 5 (1), Δήμας.

ΚΑΒΑΛΑ: Κρστέφσκι 4, Τότσιος 6, Καλαμπάκας 12 (1), Κατσαρές 5 (1), Καραποστόλου 8 (2), Αγγελακόπουλος 9 (1), Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης, Βελισσαρίου 2, Καλαϊτζίδης 6 (1), Καράμπουλας 15 (3).*Πηγή: sport-fm.gr*