Τετάρτη 7 Ιανουαρίου 2015

«Πάρτι»… πρεμιέρας για Βαλένθια!!

Με υγιεινό περίπατο ξεκίνησε στη φάση των «32» του Eurocup η Βαλένθια, η οποία συνέτριψε 77-46 τη Νανσί. Κορυφαίος ο Σάτο για τις «νυχτερίδες» με 13 πόντους.

«Πάρτι»… πρεμιέρας για Βαλένθια
Περισσότερο για… ξεμούδιασμα, παρά για πρεμιέρα στους «32» του Eurocup, ήταν η αναμέτρηση της Βαλένθια κόντρα στη Νανσί, με τις «νυχτερίδες» να τη συντρίβουν 77-46!

Κορυφαίος για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ήταν ο Ρομέιν Σάτο με 13 πόντους, ενώ την αποθέωση γνώρισε ο Φλοράν Πιετρούς, ο οποίος είχε αγωνιστεί στον ισπανικό σύλλογο τη διετία 2008-2010.

inner

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς αν και ήταν στη 12άδα δεν αγωνίστηκε ούτε λεπτό, καθώς η γαλλική ομάδα δεν ήταν σε θέση να απειλήσει τη Βαλένθια ούτε από την πρώτη… περίοδο, με το σκορ στο τέλος να ήταν στο 19-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «νυχτερίδες» χαλάρωσαν, με τη Νανσί να κάνει το 39-27, αλλά στην τρίτη περίοδο η διαφορά άνοιξε ακόμη περισσότερο, με τους γηπεδούχους να την κλείνουν στο +35 (61-36). Όπως είναι φυσικό, το τελευταίο δεκάλεπτο πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη Βαλένθια να μπαίνει με το… δεξί στη διοργάνωση με το εντυπωσιακό 77-46.

Τα δεκάλεπτα: 19-6, 39-27, 61-36, 77-46.