Παρασκευή 13 Μαρτίου 2015

«Σφαγή» για την τέταρτη θέση!!

«Ζωντανή» στο κυνήγι της πρόκρισης στους «8» της Ευρωλίγκας παρέμεινε η Νίζνι, καθώς επικράτησε της Λαμποράλ Κούτσα με 89-85 και απέχει ένα βαθμό από την τέταρτη θέση του έκτου ομίλου.

«Σφαγή» για την τέταρτη θέση!
«Φωτιά» στον όμιλο του Ολυμπιακού στο Top 16 της Ευρωλίγκας έβαλε η Νίζνι μετά τη νίκη της με 89-85 στο Νόβγκοροντ επί της Λαμποράλ Κούτσα. Οι Ρώσοι, αν και ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα και πλέον ελπίζουν βάσιμα σε πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Οι Βάσκοι, ωστόσο, διατήρησαν το +7 (81-74) από την αναμέτρηση του πρώτου γύρου και έχουν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Η Λαμποράλ πήρε το προβάδισμα από νωρίς και βρέθηκε μπροστά με 6 πόντους (19-25) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η Νίζνι αν και ισοφάρισε προσωρινά (30-30) δεν μπόρεσε να προηγηθεί, καθώς οι Βάσκοι απομακρύνθηκαν με +7 (32-39). Οι γηπεδούχοι όμως, κατάφεραν να μειώσουν στο ημίχρονο στο καλάθι (41-43) και έφεραν το ματς στα ίσα στα μισά της τρίτης περιόδου (55-55).

Η Λαμποράλ τότε «πάτησε το γκάζι» ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 10-2 (57-65). Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου έδειξε πως έχει τον έλεγχο του αγώνα όντας μπροστά με επτά πόντους (69-76). Οι Ρώσοι μείωσαν στον πόντο (75-76), αλλά ακολούθως οι Βάσκοι πήραν «ανάσα» πέντε πόντων (75-80). Τότε όμως οι παίκτες της Νίζνι ήταν αποφασιστικοί και με ένα σερί 11-0 (86-80) στα τελευταία λεπτά πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το 1’ και την τελική νίκη με 89-85.

Πρωταγωνιστές για τη Νίζνι ήταν ο Τόμπκινς με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον πρόσφατα αφιχθέντα στο Νόβγκοροντ, Μέκελ, να προσθέτει άλλους 20 πόντους. Από την πλευρά των ηττημένων, ξεχώρισαν ο Μπέρτανς με 21 και ο Κοσέρ με 13 πόντους, αν και ο Γάλλος γκαρντ "σίγησε" στην τέταρτη περίοδο.

Ο Τόμπκινς με σουτ τριών πόντων έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, αλλά σύντομα με τον Μπερτάνς και τον Άνταμς, οι Βάσκοι πήραν το προβάδισμα (3-5) και το διατήρησαν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Κοσέρ και ο Σενγκέλια επέκτειναν το προβάδισμα της Λαμποράλ στους επτά πόντους (10-17). Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι (15-17), αλλά με τον Άνταμς να φτάνει γρήγορα στους οκτώ πόντους, «έκλεισαν» την περίοδο οι Βάσκοι μπροστά στο σκορ με +6 (19-25).

Το προβάδισμά τους στο σκορ διατήρησαν οι Βάσκοι και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, χωρίς να μπορέσουν, όμως, να ξεφύγουν πολύ. Έτσι, η Νίζνι, μετά το καλάθι του Μπέγκιτς (25-30), με τον Αντόνοφ και τον Τόμπκινς έφερε το ματς στα ίσα (30-30). Όμως, γρήγορα με ένα επιμέρους σκορ (9-2), κατάφεραν να ανακτήσουν τον έλεγχο του αγώνα. Όμως, στα τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, οι Ρώσοι κατάφεραν να μειώσουν με το λέι απ του Μπαμπούριν στους δύο πόντους (41-43).

Οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να ασκούν πίεση στη Λαμποράλ και πλησίασαν γρήγορα στον ένα πόντο (44-45) και μετά ισοφάρισαν ξανά στο σκορ (49-49). Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί, με τους Ρώσους να ξαναφέρνουν σε άλλες δύο περιπτώσεις στα ίσα το ματς (53-53, 55-55). Όμως, στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου με ένα σερί 7-0, με τον Κοζέρ και τον Μπερτάνς να φτάνουν στους 13 πόντους, οι Βάσκοι αποσπάστηκαν από τους αντιπάλους τους και «»έκλεισαν» το δεκάλεπτο με +8 (57-65).

Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Με τον Μπερτάνς και τον Άιβερσον να σκοράρουν, προηγήθηκαν στο 33’ με διαφορά οκτώ πόντων (66-74) και λίγο μετά με 7 (69-76). Όμως, στο «στρατόπεδο» της Νίζνι δεν «κατέθεσαν τα όπλα» και με τρεις βολές του Μέκελ και σουτ από τα 6,75 του Μπαμπούριν έκαναν ένα σερί 6-0, μειώνοντας τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (75-76). Ο Τζέιμς και ο Μπαμπούριν έδωσαν μία «ανάσα» πέντε πόντων (75-80) στους Βάσκους. Οι Ρώσοι έκαναν την αντεπίθεσή τους εκείνη τη στιγμή για να πάρουν τη νίκη και να μείνουν «ζωντανοί» στο κυνήγι της πρόκρισης. Με τρία συνεχόμενα καλάθια των Μπαμπούριν, Ρότσεστι και Τόμπκινς, πήραν στο 39’ για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ (81-80) μετά το πρώτο λεπτό του αγώνα και ο Παραχούσκι διεύρυνε το προβάδιμα στο +3 (83-80). Ο σέντερ της Νίζνι ολοκλήρωσε το 11-0 (86-80) σερί της ομάδας του στα 18’', με τον Μπέρτανς να μειώνει με τρεις βολές στα 16’’ (86-83). Ο Μέκελ αστόχησε στη μία από τις δύο βολές, από όπου ο Τζέιμς ήταν αλάνθαστος (87-85) στα 10’’. Ο Τόμπκινς έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (89-85) στους Ρώσους από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και ο Τζέιμς ήταν άστοχος στο τέλος, με αποτέλεσμα να πάρει τη σημαντική νίκη η Νίζνι με 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 41-43, 57-65, 89-85

Νίζνι Νόβγκοροντ (Μπαγκάτσκις): Μπαμπούριν 12, Μέκελ 20, Παραχούσκι 13, Ίβλεφ 2, Αντόνοφ 6, Χοστόφ, Ρότσεστι 14, Κούκσικς, Κριβοσέεφ, Τόμπκινς 22

Λαμποράλ Κούτσα (Ναβάρο): Άνταμς 10, Τζέιμς 11, Άιβερσον 8, Κοσέρ 13, Σενγκέλια 11, Τίλι, Μπέγκιτς 11, Σαν Εμετέριο, Μπέρτανς 21 *Πηγή: sport-fm.gr*