Παρασκευή 13 Μαρτίου 2015

Τι ματσάρα, Kyrie!!

Ένας εκπληκτικός Κάιρι Ίρβινγκ, οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας με 57 πόντους, οδήγησε τους Καβαλίερς σε μια τεράστια νίκη 128-125 στην παράταση στο Σαν Αντόνιο!

Τι ματσάρα, Kyrie!

Νικητής; Οι Καβαλίερς με 128-125 στην παράταση εκτός έδρας απέναντι στο Σαν Αντόνιο! Και πώς να μην νικήσουν από την στιγμή που είχαν στη σύνθεσή τους έναν εξαιρετικό Κάιρι Ίρβινγκ ο οποίος σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 57 πόντους με 13/25 δίποντα, 7/7 τρίποντα και 10/10 βολές!!!

Τεράστια προσπάθεια και από τις δύο ομάδες σε ένα παιχνίδι το οποίο είχε εκπληκτικό ρυθμό κάτι που διαπιστώνεται εύκολα και από το 30-31 της πρώτης περιόδου και το 64-62 του ημιχρόνου.

Η μάχη με τους ίδιους ρυθμούς συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με Σπερς να καταφέρνουν να διατηρούν το προβάδισμα έστω και με λίγους πόντους απέναντι στο Κλίβελαντ του δαιμονισμένου Ίρβινγκ!

Ο τελευταίος περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος με ένα καλάθι και φάουλ και ένα ακόμη τρίποντο έφερε το σκορ στο 110-107 με τους Σπερς να προηγούνται. Ο Λέοναρντ αστόχησε σε δύο βολές περίπου τρία δεύτερα πριν το τέλος. Ο Ίρβινγκ δεν αστόχησε στη συνέχεια. Έβαλε και το τελευταίο σουτ και έστειλε τις ομάδες στην παράταση.

Στην παράταση οι Καβαλιερς πήραν κεφάλι στο σκορ με τον ΛεΜπρον και τον Ίρβινγκ να σουτάρουν εύστοχα και τους Σπερς να βρίσκουν λύσεις μόνο με τον Πάρκερ. Ο Ίρβινγκ έκανε το 122-118, ο Πάρκερ μείωσε (122-120). Ο ΛεΜπρον όμως έβαλε το τελευταίο καλάθι του αγώνα διαμορφώνοντας το τελικό 125-120.

Στα άλλα ματς οι Μπακς με τον Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει 12 πόντους, λύγισαν στην παράταση 109-103 απέναντι στους Πέισερς. Ήττα 107-87 από και για τους Καλάθη και Κουφό καθώς οι Γκρίζλις αγωνιζόμενοι χωρίς τα μεγάλα τους αστέρια δεν ήταν δύσκολος αντίπαλος απέναντι στους Πέισερς.