Κυριακή 5 Απριλίου 2015

Σεληνιασμένη Ρεάλ!!

Επηρεασμένη από τη χθεσινή έκλειψη σελήνης η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με το εμφατικό 9-1 της Γρανάδα στο Μπερναμπέου. Πέντε γκολ ο Ρονάλντο! Στο -1 η διαφορά από την Μπαρτσελόνα.

Σεληνιασμένη Ρεάλ!

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο η «βασίλισσα της Ευρώπης» κατάφερε να μετατρέψει σε παράσταση για έναν ρόλο τον αγώνα που έγινε το μεσημέρι της Κυριακής στη Μαδρίτη.

Το σκορ άνοιξε στο 25’ ο Μπέιλ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το κενό στην άμυνα των φιλοξενούμενων, και αφού πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, έκανε απλά το… καθήκον του με πλασέ.

Στη συνέχεια, ο Ρονάλντο πήρε την κατάσταση στα… πόδια του, αφού πέτυχε το γρηγορότερο χατ-τρικ (30’, 36’ και 38’) στην καριέρα του με τη φανέλα των «μερένχες».

Στην επανάληψη, η Ρεάλ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και με φόρα από το πρώτο ημίχρονο ο Μπενζεκά έκανε το 5-0 στο 52’ δύο λεπτά αργότερα ο Ρονάλντο σκόραρε ξανά, ενώ το 7-0 έκανε ο Μπενζεμά που διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλες δύο-τρεις ευκαιρίες, με τους Ρονάλντο και Χεσέ για να διευρύνουν και άλλο το σκορ, μέχρι το 74’, όταν ο Ιμπάνιεθ πέτυχε το «γκολ της τιμής» για τη Γρανάδα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με το αυτογκόλ του Μάινθ και τη κεφαλιά του Ρονάλντο στο 89’, ύστερα από σέντρα του Μόντριτς.