Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2015

Ντόρτμουντ σαν… αΡΟΥΡαίος!!

Όλο πονηριά και με δολοφονικό ένστικτο έβαψε στα κιτρινόμαυρα το Ρουρ. Στο «Signal Iduna» η Ντόρτμουντ έδειξε στη Σάλκε ποιος είναι το αφεντικό της κοιλάδας, 3-2, και συνεχίζει να κυνηγά την Μπάγερν.

Ντόρτμουντ σαν… αΡΟΥΡαίος
Το αφεντικό στην κοιλάδα του Ρουρ λέγεται Μπορούσια Ντόρτμουντ. Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν 3-2 στο ντέρμπι με την Σάλκε στο κατάμεστο «Signal Iduna Park», στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Ισορροπημένο παιχνίδι στην Βεστφαλία με τους γηπεδούχους να ανοίγουν στο σκορ με την συμπλήρωση 30λεπτών, όταν ο Καγκάβα «χώθηκε» ανάμεσα στο αμυντικό δίδυμο της Σάλκε και με παλικαρίσια κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Η χαρά… κράτησε μόλις τρία λεπτά, καθώς ο Σανέ εξέθεσε την αντίπαλη άμυνα και σέρβιρε στον Χούντελαρ (33’) το 1-1. Το ημίχρονο έκλεισε ιδανικά για τους παίκτες του Τούχελ, καθώς πήραν εκ νέου το προβάδισμα με κεφαλιά του Γκίντερ (43’), έπειτα από κόρνερ του Μχιταριάν.

Με φόρα και στο δεύτερο 45λεπτο μπήκε η Ντόρτμουντ, με τον Ομπαμεγιάνγκ να κάνει το 3-1 και να φέρνει την ομάδα του αγκαλιά με τη νίκη. Το ντέρμπι πήρε «φωτιά» στο 71ο λεπτό, όταν και ο Χούντελαρ με το δεύτερό του γκολ έβαλε και πάλι στο ματς του «βασιλικούς μπλε». Το «Signal Iduna Park» λίγο έλειψε να παγώσει στο 79’ όταν ο Χότζμπεργκ είδε το δυνατό σουτ που επιχείρησε να βρίσκει στο δοκάρι έπειτα και από την παρέμβαση του Μπουρκί.

Έτσι, η Ντόρτμουντ παρέμεινε στη 2η θέση και στο -5 από την πρωτοπόρο, Μπάγενρ, ενώ διεύρυνε την εντός έδρας παράδοση στα ντέρμπι της κοιλάδας (23-16-11).