Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2015

Όταν αγρίεψε ο Κάρι!!

Ο Κάρι έδειξε το... κακό του πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με το Σακραμέντο και οδήγησε στη νίκη 103-94 τους Γουόριορς. Στις τέσσερις σερί νίκες έφτασε το Μιλγουόκι.

Όταν αγρίεψε ο Κάρι!
Οι Γουόριορς έκαναν πάλι πράγματα και θάματα. Στο Σακραμένο επικράτησαν 103-94 τους Κινγκς με τον Κάρι να πραγματοποιεί άλλη μια καλή εμφάνιση.

Αυτή τη φορά σταμάτησε στους 24 πόντους (εκ των οποίων οι 21 στο δεύτερο ημίχρονο) και κατάφερε να οδηγήσει και πάλι τους πρωταθλητές στη νίκη.

Από την άλλη πλευρά οι Γκέι και Μπελινέλι με 22 πόντους έκαστος προσπάθησαν, δυσκόλεψαν ως ένα σημείο τους Γουόριορς αλλά στο τέλος και εκείνοι υποκλίθηκαν. Ο Κώστας Κουφός είχε 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα σε 26:42.

Την ίδια στιγμή ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν χρειάστηκε να φορτσάρει. Ακόμη κι έτσι όμως κατάφερε να... συμβάλει με 11 πόντους σε άλλη μια νίκη του Μιλγουόκι, την τέταρτη στη σειρά, αυτή τη φορά με 94-86 απέναντι στο Μπρούκλιν.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι Γκρεγκ Μονρό με 20 πόντους, Κρις Μίντλετον με 14 πόντους 9 ριμπάουντ, ενώ σημαντική ήταν και η παρουσία του Τζέριντ Μπέιλες ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε 19 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ.

Με όλα αυτά είναι λογικό οι γηπεδούχοι να πάρουν τη νίκη απέναντι στην ομάδα με το χειρότερο ρεκόρ αυτή την στιγμή στην Ανατολή. Ωστόσο χρειάστηκε ειδικά στην Τρίτη περίοδο να βελτιώσουν την άμυνα τους για να αυξήσουν τη διαφορά στους 8 πόντους και –τελικά- να πανηγυρίσουν.