Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου 2015

Αν έχεις Ντουράντ διάβαινε, νίκη σε ματς-θρίλερ για τον Κουφό!!

Αν έχεις Ντουράντ διάβαινε, νίκη σε ματς-θρίλερ για τον Κουφό

Με τον Κέβιν Ντουράντ να κάνει τριπλ-νταμπλ οι Θάντερ επικράτησαν 107-94 των Χοκς. Νίκη των Κινγκς με 99-97 επί των Νικς. Αγχώθηκαν, αλλά έσπασαν το αρνητικό σερί οι Μπουλς. Άλλη μια ήττα για Σίξερς.

Χάρη κυρίως στο έβδομο τριπλ-νταμπλ στην καριέρα του Κέβιν Ντουράντ, οι Θάντερ επικράτησαν 107-94 των Ατλάντα Χοκς και με την έβδομη νίκη τους στα τελευταία εννέα ματς έφθασαν το ρεκόρ τους στο 14-8. Ο 27χρονος φόργουορντ έβαλε 25 πόντους, μάζεψε 12 ριμπάουντ και είχε 10 ασίστ. Άξιοι συμπαραστάτες οι Ιμπάκα, Γουέστμπορυκ που έβαλαν αμφότεροι 23 πόντους. Πρώτη φορά στην ιστορία της ομάδας από την Οκλαχόμα που δύο παίκτες (Ντουράντ, Γουέστμπορυκ) έχουν πάνω από 20 πόντους και 10 ασίστ στο ίδιο ματς.

Σε ένα ματς που «έσπασαν» καρδιές, οι Σακραμέντο Κινκς νίκησαν με 99-97 τους Νικς, με τον Κώστα Κουφό σε 15 λεπτά, παρά τέσσερα δευτερόλεπτα συμμετοχής να σημειώνει έξι πόντους και να μαζεύει τέσσερα ριμπάουντ. Ο Κάζινς είχε 27 πόντους με 12 στα 25 σουτ συνολικά, ενώ μάζεψε 11 ριμπάουντ. Καθοριστικός ο Κόλισον διότι με τις τρεις στις τέσσερις βολές προς το φινάλε έδωσε διαφορά τεσσάρων πόντων στην ομάδα του, αλλά παραλίγο να αποβεί μοιραίος, καθώς έκανε λάθος στα 05,9 δευτερόλεπτά πριν το τέλος και η κατοχής πήγε στους φιλοξενούμενους. Παραλίγο να χαρίσει τη νίκη στους Νικς ο Καρμέλο Άντονι στο τέλος, διότι μείωσε στα 08,6 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, αλλά αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή.

Τα εύκολα-δύσκολα έκαναν οι Μπουλς, αλλά στο τέλος έφθασαν στη νίκη (83-80) επί των Κλίπερς. Η ομάδα του Σικάγο αν βρέθηκε στο +16 στο ημίχρονο, πήγε να γκρεμίσει ότι έχτισε στα 3/4 του ματς, στην τέταρτη περίοδο, αλλά στο τέλος χαμογέλασε. Στους 24 σταμάτησε ο Πάου Γκασόλ που ευστόχησε στα τρία τρίποντα που επιχείρησε, ενώ είχε και έξι ριμπάουντ.

Δύσκολη νίκη για τους Νετς με 100-91 επί των Σίξερς, που έκαναν την 22η ήττα τους στη σεζόν και την 17η σερί εκτός έδρας (!). Οι δεκατρείς ήρθαν φέτος και οι υπόλοιπες τέσσερις είναι… κάβα από πέρυσι. Ο Μπαρνιάνι είχε 23 πόντους σε ισάριθμα λεπτά συμμετοχής για τους νικητές . Ο Οκαφόρ με τους 22 πόντους και τα 10 ριμπάουντ ξεχώρισε για την ομάδα από τη Φιλαδέλφεια.