Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου 2015

Νίκησε και ελπίζει η Μακάμπι!!

Ζωντανή για πρόκριση στο Top-16 της Euroleague παρέμεινε η Μακάμπι, μετά την άνετη νίκη της επί της Μπάμπεργκ, με 85-65 στο Ισραήλ. Υπό ποιες προϋποθέσεις προκρίνονται οι Ισραηλινοί.

Νίκησε και ελπίζει η ΜακάμπιΤη μια από τις δύο νίκες που χρειαζόταν για να πάρει την πρόκριση για το Top-16 της Euroleague πήρε η Μακάμπι, που επικράτησε 85-65 της Μπάμπεργκ στο Τελ Αβίβ, για την 9η αγωνιστική του 4ου ομίλου.

Πλέον η «ομάδα του λαού», θέλει ήττα της Νταρουσάφακα αύριο στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ και να νικήσει η ίδια τους Τούρκους εκτός έδρας την τελευταία αγωνιστική, καλύπτοντας παράλληλα και το -11 του πρώτου αγώνα. Αντίθετα, αν η Νταρουσάφακα κάνει την έκπληξη και πάρει το «διπλό» στη Ρωσία, οι Ισραηλινοί μένουν από αύριο εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.

Αποφασισμένη να πάρει τη νίκη, που θα διατηρούσε ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισής της, μπήκε στο παρκέ της «Nokia Arena» η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Οι Ισραηλινοί κράτησαν χωρίς πόντο τη Μπάμπεργκ για τα πρώτα 2:30’ και βρίσκοντας σκορ κυρίως με μακρινά σουτ (3/3 τρίποντα από τον Λάντεσμπεργκ) έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά (15-4). Χάρη στην μεγάλη της ευστοχία στα σουτ έξω από τα 6,75 (5/7 σε αυτό το διάστημα), η Μακάμπι έκλεισε εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (23-10).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν… φουριόζοι και στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας γρήγορα στο +18 (28-10). Κάπου εκεί οι Γερμανοί αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 15-6 μείωσαν σε 34-25, προς το τέλος της περιόδου, που εν τέλει έληξε στο 42-28.

Μια από τα ίδια και στην τρίτη περίοδο, με την Μακάμπι να μπαίνει με το… πόδι στο γκάζι. Η ομάδα του Ισραήλ έφτασε ακόμα και στο +20 (53-33) στα μέσα του δεκαλέπτου καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 70-50, κάνοντας τυπική διαδικασία τη συνέχεια του αγώνα. Η Μπάμπεργκ δεν αντέδρασε ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας συμβιβαστεί με τη βαριά ήττα. 85-65 το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 42-28, 70-50, 85-65

Μακάμπι (Τάμπακ): Μπέντερ 3, Σμιθ 12, Ραντλ 3, Σεγκεφ, Πνίνι 11, Οχαγιόν 4, Ζούσμαν, Λάντεσμπεργκ 19, Ρότσεστι 16, Εμπάκουε 11, Ονουάκου 6

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Μέλι 2, Ζήσης 2, Νίκολιτς 3, Στάιγκερ 3, Θέις 13, Γουοναμέικερ 8, Στρέλνιεκς 9, Χάρις 6, Μίλερ 11, Χέκμαν 2, Ιντμπίχι, Ραντόσεβιτς 6