Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου 2015

Στο «κυνήγι» της πρωτιάς η Μάλαγα!

Στο «κυνήγι» της πρωτιάς η Μάλαγα

Η Μάλαγα νίκησε 77-65 τη Σάσαρι στην Ιταλία και πλέον υποδεχόμενη την ΤΣΣΚΑ την τελευταία αγωνιστική, θα διεκδικήσει την πρωτιά του 4ου ομίλου. Χωρίς νίκη παρέμειναν οι γηπεδούχοι.

Χωρίς νίκη στη φετινή Euroleague άφησε τη Σάσαρι η Μάλαγα, που πέρασε νικηφόρα με 77-65 από την Ιταλία. Πλέον με τη νίκη της αυτή η ομάδα της Ανδαλουσίας ελπίζει σε πρωτιά στον 4ο όμιλο. Για να καταφέρει κάτι τέτοιο, θα πρέπει την τελευταία αγωνιστική να επικρατήσει της ΤΣΣΚΑ στην Ισπανία. Από την άλλη, χωρίς νίκη στη διοργάνωση παρέμεινε η Σάσαρι.

Χέρι-χέρι πήγαιναν στην αρχή της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες. Παρά την προσπάθεια της Σάσαρι να ξεφύγει στο σκορ (έφτασε στο +6, 17-11), η Μάλαγα απάντησε με σερί 9-3, για να κλείσει την περίοδο στο +3, 26-23.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Ανδαλουσίας συνέχισε να διατηρεί σταθερό προβάδισμα, χωρίς όπως να μπορεί να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (27-36, 35-42). Εν τέλει το ημίχρονο έκλεισε στο 39-48, με τους Χέντριξ και Σμιθ να έχουν ήδη φτάσει τους 14 και 13 πόντους αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους.

Ίδια εικόνα είχε το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Ισπανούς να διατηρούν σταθερή της υπέρ τους διαφορά. Κάπως έτσι η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +-12 για τους Ανδαλουσιάνους (51-63), ενώ τόση ήταν και η τελική διαφορά (65-77).

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 39-48, 51-63, 65-77

Σάσαρι (Καλβάνι): Χέινς 13, Λόγκαν 2, Φορμέντι 2, Πελεγκρίνο, Ντεβέκι 3, Αλεξάντερ 19, Ντέρκολε, Σακέτι 2, Στίπτσεβιτς, Εγιένγκα 8, Βαρνάντο 16

Μάλαγα (Πλάθα): Τζάκσον 7, Ούτα, Ντίας 0, Χέντριξ 16, Μάρκοβιτς 7, Τόμας 2, Ντίεθ 2, Σουάρες 3, Σμιθ 20, Νέντοβιτς 2, Κουζμίνσκας 14, Κούλεϊ 2