Πέμπτη 7 Ιανουαρίου 2016

Σταμάτησε στα 6 η Μπενφίκα!!

Σταμάτησε στα 6 η Μπενφίκα

Η Μπενφίκα ήταν… αφηνιασμένη και σκόρπισε την Μαρίτιμο, επικρατώντας με 6-0. Από τον πάγκο είδε το ματς ο Σάμαρης, έπαιξε ένα τέτρτο ο Μήτρογλου.

Η Μπενφίκα διέλυσε την Μαρίτιμο με 6-0 και ανέβηκε προσωρινά στη δεύτερη θέση με 37 βαθμούς, έναν πίσω από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ και έναν μπροστά από την τρίτη Πόρτο. Αμφότερες αγωνίζονται αυτή την ώρα.

Οι «αετοί» αν και δεν μπήκαν δυνατά στο ματς, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 29’ με τον Πίτσι και πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έγραψε το 2-0. Το 3-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, έγραψε στο 35’ ο Ραούλ Χιμένες.

Στην επανάληψη, οι παίκτες της Μπενφίκα δεν έδειξαν διατεθειμένοι να… κατεβάσουν ταχύτητα και με ισάριθμα πέναλτι του Ζόνας στο 51’ και το 54’ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 5-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ταλίσκα στο 69’, ενώ τρία λεπτά νωρίτερα είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο ο Κώστας Μήτρογλου.

Στα υπόλοιπα ματς, μεγάλο διπλό στην έδρα της Τοντέλα πήρε ο Πάσος Φερέιρα ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση, ενώ η Μπράγκα πήρε εύκολα το τρίποντο κόντρα στη Μποαβίστα, επικρατώντας 3-0.

Στο πιο εντυπωσιακό ματς από άποψη θεάματος και διακύμανσης του σκορ, η Γκιμαράες κέρδισε 4-3 στην έδρα της Μορεϊρένσε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς νωρίς (6’) με τον Ράφαελ Μάρτινς αλλά η συνέχεια στο ματς ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Αφού αρχικά ισοφάρισαν στο 8’ με τον Βαλέντε, ο Ντουράδο πρόσθεσε ένα τέρμα και ο Ντανιέλσον με αυτογκόλ διαμόρφωσαν το 1-3. Η Μορεϊρένσε μείωσε σε 2-3 με τον Μπόατενγκ, ο Ντουράδο έκανε το 2-4, ενώ το τελικό3-4 έγραψε ο Μαδέιρος.