Πέμπτη 7 Ιανουαρίου 2016

Ένας Ίρβινγκ για... φίλημα!

Ένας Ίρβινγκ για... φίλημα

Η εξαιρετική εμφάνιση του Ίρβινγκ στην τέταρτη περίοδο, σημείωσε 21 πόντους, ήταν καθοριστική στην εκτός έδρας νίκη των Καβαλίερς επί των Ουίζαρντς.

Ο Λε Μπρον ήταν καλός. Πάρα πολύ καλός. Οι 34 πόντοι και τα 10 ριμπάουντ το αποδεικνύουν. Ωστόσο ο Ίρβινγκ ήταν εκείνος που έκλεψε την παράσταση στη νίκη 121-115 των Καβαλίερς επί των Ουίζαρντς εκτός έδρας.

Και αυτό γιατί στην τελευταία περίοδο κατάφερε να πετύχει 21 πόντους και να δώσει την απαιτούμενη ώθηση στην ομάδα του Κλίβελαντ για να φύγει από το DC με το κεφάλι ψηλά.

Μέχρι τότε οι Τζέιμς και Σμιθ είχαν πάρει από το χέρι τους Καβαλίερς και τους κρατούσαν μπροστά στο σκορ. Στην τρίτη περίοδο ο ΛεΜπρον μπόρεσε μόνος του να ανεβάσει τη διαφορά στους 18 πόντους. Αλλά η απάντηση των γηπεδούχων δεν άργησε. Ισοφάρισαν σε 95-95 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με τον Γουόλ και τον Τεμπλ να έχουν καθοριστική παρουσία στο ματς.

Εκεί έπιασε... δουλειά ο Ίρβινγκ. Σημείωσε –αρχικά- 10 πόντους στη σειρά, έφτασε το σκορ στο 105-95 και στη συνέχεια και άλλους 11 με αποτέλεσμα το Κλίβελαντ να φτάσει στη μεγάλη νίκη.

Σε άλλο παιχνίδι που έγινε τα ξημερώματα, η Νέα Υόρκη επικράτησε 98-90 του Μαϊάμι εκτός έδρας αποδεικνύοντας ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Κορυφαίος των νικητών ο Άντονι ο οποίος πέτυχε 25 πόντους, ενώ συμμετοχή είχε και ο Λόπες με 19 πόντους.