Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2016

Φενέρ για… κούπα!!

Φενέρ για… κούπα!

Εκδίκηση για τους περσινούς ημιτελικούς του πρωταθλήματος πήρε η Φενερμπαχτσέ από την Πινάρ Καρσίγιακα, επικρατώντας 82-72 και παίρνοντας έτσι την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας!

Στον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας προκρίθηκε η Φενερμπαχτσέ, καθώς νίκησε 82-72 την Πινάρ Καρσίγιακα, παίρνοντας έτσι μία άτυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό στους περσινούς ημιτελικούς του πρωταθλήματος και πλέον περιμένει μία εκ των Νταρουσάφακα ή Μπάνβιτ.

Για ένα ημίχρονο ήταν ανταγωνιστικοί οι πρωταθλητές, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +3 (36-39). Όμως, στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκανε ένα επιμέρους σκορ 32-21, παίρνοντας τα ηνία της αναμέτρησης, τα οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος.

Κορυφαίοι για την αντίπαλο του Παναθηναϊκού στο Top16 της Ευρωλίγκας ήταν οι Ντατόμε και Ντίξον με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ πολύ κοντά στο νταμπλ-νταμπλ έφτασε ο Βέσελι με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από το σύνολο του Ουφούκ Σαρίτσα ξεχώρισε ο Λάζερικ με 22 πόντους και 11 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 36-39, 68-60, 82-72