Δευτέρα 7 Μαρτίου 2016

Γκέλα με το «καλημέρα» για την ΑΕΚ!!

Γκέλα με το «καλημέρα» για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ Λάρνακας «αυτοκτόνησε» κόντρα στον Απόλλωνα Λεμεσού, καθώς του παραχώρησε ισοπαλία (2-2) στην πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ. «Τριάρα» για Ομόνοια.

Βαθμούς με το «καλημέρα», στην προσπάθειά της για τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος, έχασε η ΑΕΚ Λάρνακας, καθώς παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία στον Απόλλωνα Λεμεσού για την πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ.

Η ομάδα της Λάρνακας παρότι προηγήθηκε με 2-0 χάρις στο γκολ του Ζόρζε (49’) και το αυτογκόλ του Μοντέιρο (62’), κατάφερε να μην πάρει τους τρεις βαθμούς, αφού οι Παπουλής και Άλεξ Ντα Σίλβα σκόραραν από μια φορά και έδωσαν τον πόντο στον Απόλλωνα.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Ομόνοια πήρε τους τρεις βαθμούς, κερδίζοντας με χαρακτηριστική ευκολία (3-0) την Ανόρθωση. Οι «πράσινοι» έβαλαν γερές βάσεις για να κατακτήσουν το τρίποντο πολύ νωρίς, καθώς στο 7’ προηγούνταν με 2-0 στο σκορ, με τέρματα των Μπαντιμπανγκά και Σέρινταν. Ο δεύτερος σκόραρε εκ νέου έξι λεπτά μετά τν έναρξη της επανάληψης, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής των πλέι οφ

Σάββατο 5/3
Νέα Σαλαμίνα-ΑΠΟΕΛ 0-1
(40' Καρλάο)

Κυριακή 6/6
ΑΕΚ Λάρνακας-Απόλλων Λεμεσού 2-2
(49’ Ζόρζε, 62’ Μοντέιρο αυτ. / 78’ Παπουλής, 88’ Άλεξ Ντα Σίλβα)

Ομόνοια-Ανόρθωση 3-0
(2’ Μπαντιμπανγκά, 7’, 51’ Σέρινταν)

Όσον αφορά τα πλέι άουτ, η ΑΕ Λεμεσού έδειξε από την πρώτη κιόλας αγωνιστική ότι πολύ δύσκολα θα κινδυνέψει με υποβιβασμό, καθώς διέλυσε τον Εθνικό Άχνας με 5-2. Ίδιο αποτέλεσμα αλλά διαφορετικό σκορ και για τον Ερμή Αραδίππου και την Πάφο, που επικράτησαν του Άρη Λεμεσού (3-1) και της Δόξας Κατωκοπιάς (2-0), αντίστοιχα.