Δευτέρα 7 Μαρτίου 2016

Η Πόρτο... παραδίνεται!!

Η Πόρτο... παραδίνεται

Η Πόρτο υπέστη ήττα-σοκ στην έδρα της Μπράγκα με 3-1 και δείχνει να... παραδίνεται στη μάχη του τίτλου, καθώς έμεινε στο -6 από την κορυφή. Μεγάλη γκάφα του Κασίγιας στο τρίτο γκολ.

Στους Σάμαρη, Μήτρογλου και την Μπενφίκα δίνει το πρωτάθλημα η Πόρτο. Οι «δράκοι» ηττήθηκαν μέσα στην έδρα της Μπράγκα με σκορ 3-1 και παρέμειναν στο -6 από την κορυφή και τους «αετούς» της Λισαβόνας.

Η Μπράγκα προηγήθηκε στο 71ο λεπτό με τον Κόκα αλλά η Πόρτο ισοφάρισε στο 85ο λεπτό με τον Περέιρα. Ωστόσο, στην ομάδα του Ζοσέ Πεσέιρο δεν αρκούσε ο βαθμός της ισοπαλίας και έτσι ανοίχτηκε για να πάρει το διπλό. Αυτό, της γύρισε μπούμερανγκ, αφού αρχικά στο 89' ο Ράφα Σίλβα έκανε το 2-1 και το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Άλαν, εκμεταλλευόμενος το τραγικό λάθος-κάκιστη έξοδο του Ίκερ Κασίγιας.

Στα υπόλοιπα ματς, η Αρούκα πήρε διπλό (1-0) στην έδρα της Τοντέλα, ενώ με το ίδιο σκορ πέρασαν από την έδρα της Σετούμπαλ και της Μποαβίστα, οι Μορεϊρένσε και Νασιονάλ, αντίστοιχα. Το τρίποντο πήρε και η Ακαντέμικα επί της Γκιμαράες (2-0), ενώ Ουνιάο Μαδέιρα και Μπελενένσες ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ.