Δευτέρα 7 Μαρτίου 2016

«Κυνήγι» στην Μπάρτσα κι ό,τι βγει!! (video)

«Κυνήγι» στην Μπάρτσα κι ό,τι βγει! (video)

Δεν είναι στο χέρι της. Καθόλου για την ακρίβεια. Τουλάχιστον, όμως, με διπλά όπως το 3-1 επί της Βαλένθια στο Μεστάγια, η Ατλέτικο Μαδρίτης δείχνει σφυγμό και κρατάει την ελπίδα ζωντανή...

Η ελπίδα... πεθαίνει τελευταία και η Ατλέτικο Μαδρίτης είναι διατεθειμένη να εξαντλήσει τις όποιες πιθανότητες έχει για τον τίτλο στην Ισπανία.

Οι ροχιμπλάνκος έβγαλαν ψυχή και επικράτησαν 3-1 της Βαλένθια μέσα στο Μεστάγια, μειώνοντας εκ νέου την απόστασή τους από την Μπάρτσα στους οκτώ βαθμούς. Διαφορά που μοιάζει... τεράστια -για τα δεδομένα των Καταλανών- αλλά που επιτρέπει στην ομάδα του Σιμεόνε να να ελπίζει.

Στο 24' ο Γκριζμάν με σουτ λίγο έξω από την περιοχή, νίκησε τον Ντιέγκο Άλβες κι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Η χαρά τους κράτησε μόλις τέσσερα λεπτά, καθώς οι νυχτερίδες... ξύπνησαν από το τέρμα του δέχθηκαν και η πίεσή τους έφερε αποτέλεσμα, με τον «ζεστό» το τελευταίο διάστημα Τσερίσεφ να ισοφαρίζει.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε δίχως άλλες συγκινήσεις, με τους γηπεδούχους να έχουν ισορροπήσει την κατάσταση και να διεκδικούν με αξιώσεις κι ένα δεύτερο γκολ. Στην επανάληψη, όμως, οι ροχιμπλάνκος πήραν τα πάνω τους κι άρχισαν να επιτίθενται κατά κύματα! Εν τέλει, αυτός που έλυσε τον γόρδιο δεσμό ήταν ο Φερνάντο Τόρες στο 72', ο οποίος από κοντά έγραψε το 1-2. Το τελικό σκορ -που έδιωξε το άγχος των τελευταίων λεπτών- διαμορφώθηκε από τον Καράσκο στο 85', υπογράφοντας ένα σημαντικό διπλό για την Ατλέτικο.