Πέμπτη 8 Απριλίου 2010

Στην κορυφή της Ευρώπης ο Αθηναϊκός

Οι παίκτριες του Αθηναϊκού πανηγυρίζουν την κατάκτηση του τίτλου Ο Αθηναϊκός είναι ο νέος κάτοχος του τροπαίου στο EuroCup χαρίζοντας στη χώρα μας το πρώτο ευρωπαϊκό κύπελλο στο γυναικείο μπάσκετ. Η ελληνική ομάδα αν και ηττήθηκε στο Βύρωνα από την Ναντέζντα με 57-53, ωστόσο πανηγύρισε καθώς στη Ρωσία είχε νικήσει με οκτώ πόντους (65-57.)

Ο έλεγχος των ριμπάουντ (21 έναντι 15 των Ρωσίδων), κυρίως των επιθετικών (6 έναντι μόλις ενός), επέτρεψε στα κορίτσια του Τζώρτζη Δικαιουλάκου να ελέγξουν τον ρυθμό και να μην αφήσουν τις παίκτριες της Ναντέζντα να ξεφύγουν στο σκορ. Ο Αθηναϊκός βρέθηκε στο 4-0 στα πρώτα λεπτά του αγώνα και ακολουθούσε τις Ρωσίδες, αλλά, όταν συντονίστηκε σε άμυνα και επίθεση, μπόρεσε να ισοφαρίσει σε 9-9 στα 36 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και να μπει στο δεύτερο με την αναμέτρηση να αρχίζει ουσιαστικά από την αρχή (11-11). Με τρίποντο της Ούιγκινς ο Αθηναϊκός μπόρεσε για πρώτη φορά να ξεφύγει με 3 πόντους (14-11), ενώ, με πρωταγωνίστρια στην επίθεση την Βιζμπαριένε, κρατούσε το προβάδισμα μέχρι και το 14΄ (20-17). Ωστόσο, οι Ρωσίδες αντέδρασαν και, εκμεταλλευόμενες τον επιθετικό πλουραλισμό τους, σημείωσαν επιμέρους σκορ 8-2 και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +3 (25-22).

Με τη σκυτάλη της πρωτοπορίας του σκορ να αλλάζει πολλές φορές χέρια στην τρίτη περίοδο, η λήξη της οποίας βρήκε τις Ρωσίδες στο +2 (40-38), η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε δυνατό ντέρμπι, με τη Ναντέζντα να προσπαθεί να καλύψει τη διαφορά των -8 πόντων από τη ήττα στον πρώτο τελικό και τον Αθηναϊκό να παλεύει να διατηρηθεί σε τροχιά... τίτλου. Στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, πάντως, μίλησε η εμπειρία της Λύμουρα και της Ουίγκινς, οι οποίες έβαζαν την σφραγίδα τους, κάθε φορά που οι φιλοξενούμενες και συγκεκριμένα η ασταμάτηση Κάρι άγγιζαν την υπέρβαση. Περίπου 4,5 λεπτά πριν από τη λήξη η Κάρι με λέι απ ανέβασε τη διαφορά στο +4 (47-43) και έκανε τις Ρωσίδες να πιστέψουν στην ανατροπή, αλλά η Λύμουρα με τρίποντη «βόμβα» μείωσε στο -1 (47-46). Το επιθετικό κρεσέντο, πάντως, της Κάρι συνεχίστηκε και 1,5 λεπτό πριν το τέλος ενός συγκολονιστικού δεύτερου τελικού ο φωτεινός πίνακας έγραφε το +6 (53-47) υπέρ των φιλοξενούμενων. Εκεί μίλησε η αποφασιστικότητα της Ουίγκινς, η οποία «απάντησε» από τα 6.25, μείωσε στους 3 (53-50) και συνέβαλε, ώστε ο Αθηναϊκός να «αγκαλιάσει» τον τίτλο. Η ελληνική ομάδα «καρδιοχτύπησε», όταν στη συνέχεια η Καλέντζου αστόχησε και στις 2 βολές που κέρδισε από φάουλ της Μπαράνοβα, αλλά στα 11 δευτερόλεπτα, από την ίδια θέση, δεν έχασε την ψυχραιμία της και «έγραψε το τελικό» 57-53.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 22-25, 38-40, 53-57

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καλέντζου 9, Λύμουρα 4 (1), Χατζηνικολάου 4, Βολωνάκη, Σούλις, Πετρονίτε 2, Σαρέγκου, Ουίγκινς 10 (2), Κοσμά 1, Ράιλι 9, Βιζμπαριένε 14.
ΝΑΝΤΕΖΝΤΑ: Μπάρικ 11 (3), Σνίτσινα 5 (1), Οβτσαρένκο 7 (1), Βερεμένκο 12 (1), Μος 2, Κάρι 18, Μπαράνοβα 2.