Τετάρτη 23 Μαρτίου 2011

Κυπελλούχος ΕΠΣΜ ο Οδυσσέας Κορδελιού!!!

Για δεύτερη φορά στην ιστορία του, ο Οδυσσέας Κορδελιού αναδείχθηκε κυπελλούχος ΕΠΣΜ, καθώς μετά από έναν τελικό με έντονες συγκινήσεις που διεξήχθη στο «Καυτανζόγλειο», κατάφερε να επικρατήσει στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 5-4 του Ολυμπιακού Κυμίνων.
Στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το προβάδισμα με τέρμα που σημείωσε ο Αυγέρος στο 52′, αλλά οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν δύο λεπτά πριν τη λήξη, με τέρμα που πέτυχε ο Άρης Ανδρεάδης, εκμεταλλευόμενος λάθος του Σφηντσιώτη και αδράνεια της άμυνας των Κυμίνων.
Στην παράταση, οι δύο ομάδες πάλεψαν για το τέρμα που θα τους έδινε τη νίκη, αλλά καμία δεν το πέτυχε κι έτσι μοιραία η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι, εκεί όπου ο Οδυσσέας Κορδελιού έκανε την ανατροπή και κατέκτησε το τρόπαιο. Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-2, αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι στη συνέχεια αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι και έμελλε να πανηγυρίσουν.