Τρίτη 26 Απριλίου 2011

Πρώτη νίκη για τους Νάγκετς, 3-2 οι Μάβερικς

Οι Νάγκετς διατήρησαν τις λιγοστές ελπίδες τους για πρόκριση στα ημιτελικά, καθώς στον τέταρτο αγώνα της σειράς κόντρα στη Θάντερ επιβλήθηκαν εντός έδρας με 104-101 μειώνοντας σε 3-1. Ο Τάι Λόουσον ηγήθηκε των «σβόλων» πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ πόντων στα πλέι οφ με 27, ενώ σημαντική ήταν και οι παρουσία των Γκαλινάρι και Σμιθ, οι οποίοι ευστόχησαν σε κρίσιμα σουτ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Από την ομάδα της Οκλαχόμα καλύτερος ήταν ο Ντουράντ με 31 πόντους.
Στο Ντάλας οι Μάβερικς νίκησαν τους Μπλέιζερς με 93-82 και προηγούνται με 3-2. Ο Νοβίτζκι σημείωσε 25 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Τάισον Τσάντλερ με 14 πόντους και 20 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους που αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα με την άμυνα ζώνης των Μαβς έχοντας 0/10 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο συγκριτικά καλύτερος ήταν ο Τζέραλντ Ουάλας με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.