Τετάρτη 20 Απριλίου 2011

Με διαφορά +70 κέρδισε ο ΠΑΟ!!!!

Με επίδειξη δύναμης και ρεκόρ διαφοράς (+70 πόντους) στην Α1 Ανδρών ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Α1 Ανδρών. Οι «πράσινοι», που τερμάτισαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, συνέτριψαν 112-42 τον Πανελλήνιο, σε αγώνα για την 26η και τελευταία ημέρα της Α1 Ανδρών. Εκτός πλέι οφ ο σύλλογος των «Ολυμπιονικών», κάτι που ήταν γνωστό από την προηγούμενη αγωνιστική.
Τα δεκάλεπτα: 28-11, 58-20, 88-32, 112-42
Ένα δεκάλεπτο διήρκησε η αντίσταση του Πανελληνίου απέναντι στον… ορεξάτο Παναθηναϊκό. Μετά το 28-11 της πρώτης περιόδου οι «πράσινοι», με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (17/22διπ., 3/5τριπ., 15/18β.), εξαντλητική άμυνα, απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ (18-8) και αιφνιδιασμούς, έτρεξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο ένα εκκωφαντικό επιμέρους σκορ 30-9(!) και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +38 (58-20). Ο Μάριτς κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο κάτω από τα καλάθια (10π.), τη στιγμή που ο Περπέρογλου εκτελούσε άψογα τα περιφερειακά του καθήκοντα (11π.). Στον αντίποδα, ο Κράμπενχοφτ με 2/3 τρίποντα προσπαθούσε -μάταια- να κρατήσει τη διαφορά σε λογικά επίπεδα.
Με τον Πανελλήνιο να έχει παραδοθεί άνευ όρων ο Παναθηναϊκός δεν κατέβασε ταχύτητα και με τη λήξη της τρίτης περιόδου έφτασε τους 88 πόντους. Ο Περπέρογλου συνέχισε να αποτελεί τη μόνιμη απειλή στην επίθεση, ενώ στροφές ανέβασε ο Τσαρτσαρής, ο οποίος στην τρίτη περίοδο έφτασε τους 13 πόντους και ο Καϊμακόγλου με 6 πόντους και 6 ριμπάουντ. Τυπικής διαδικασίας το τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς με τη διαφορά να έχει εκτοξευθεί με τη λήξη της τρίτη περιόδου στους +56 πόντους (88-32) δεν υπήρχε πιθανότητα ανατροπής, από πλευράς Πανελληνίου. Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τον αγώνα με ρεκόρ διαφοράς στην ιστορία του (+70, 112-42) και τον Ομπράντοβιτς να έχει δώσει χρόνο και στους Μπόγρη, Ζούμπο, οι οποίοι σημείωσαν 6 και 4 πόντους αντίστοιχα.
Οι συνθέσεις:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 12 (1), Μάριτς 10, Περπέρογλου 17, Φώτσης 9 (1), Σάτο 6, Τσαρτσαρής 13 (2), Διαμαντίδης 8 (2), Βουγιούκας 7, Καλάθης 10, Μπόγρης 6, Καϊμακόγλου 10, Ζούμπος 4.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Παπαμακάριος 2, Μπέιλι 5, Καλαϊτζής 3 (1), Κράμπενχοφτ 8 (2), Σμιθ 12, Καραθανάσης 3 (1), Σκλάβος 1, Φράνσις 2, Οστοϊτς 3, Κομποδιέτας, Τσακαρέλης 3.