Τετάρτη 20 Απριλίου 2011

«Διπλό» του ΠΑΟΚ στην Καβάλα

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να ήταν αδιάφορος βαθμολογικά αλλά με έναν εξαιρετικό Ρόουλ Μάρσαλ ο οποίος πέτυχε 27 πόντους και τερμάτισε στην πρώτη θέση των  σκόρερ, επικράτησε στην Καβάλα της τοπικής ομάδας με 68-73.

Στην Καβάλα το παιχνίδι ξεκίνησε επεισοδιακά μιας και πριν το  τζάμπολ οπαδοί του ΠΑΟΚ που πήγαν στο γήπεδο της Καλαμίτσας ήρθαν σε σύγκρουση με δυνάμεις των ΜΑΤ για μερικά λεπτά, χωρίς η κατάσταση  να ξεφύγει από τον έλεγχο.

Η Καβάλα θέλησε να ξεφύγει από νωρίς στο σκορ αλλά ο ΠΑΟΚ χάρη στον Μάρσαλ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο ένατο λεπτό (13-14), πριν το 16-15 του δεκάτου. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους κυρίως χάρη στον Μιλτ Παλάσιο και να κάνουν ένα σερί 10-0 ώστε να ξεφύγουν στο σκορ με 26-15 στο 15ο λεπτό. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έμειναν για πέντε λεπτά χωρίς καλάθι και η Καβάλα συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο προηγούμενη με 34-19 στο 16ο λεπτό . Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, όταν
 και μείωσε σε 44-36 στο 20ο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να μειώσει σε 47-45 στο 25ο λεπτό με το παιχνίδι να παίρνει… φωτιά με την αποβολή του  Γιώργου Δέδα με ντισκαλιφιέ και την Καβάλα να προηγείται με 52-51 στο 30ο λεπτό. Στην τέταρτη περίοδο ο αγώνας ήταν ντέρμπι αλλά ο ΠΑΟΚ με έναν εξαιρετικό Μάρσαλ έκανε ένα σερί 8-0 για να προηγηθεί με 64-69 στο 37ο λεπτό. Η Καβάλα μείωσε σε 68-69 στο 39ο λεπτό με τους Στίγγερς και Μπουλιάν να έχουν 0/4 βολές. Η Καβάλα όμως έχασε τα ριμπάουντ με τον Μπουλιάν να κάνει το 68-70 15 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, με τον Καραποστόλου να αστοχεί σε δύο βολές και ο Μάρσαλ στην εκπνοή να κάνει το 68-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 44-36, 52-51, 68-73.

ΚΑΒΑΛΑ: ΜακΊντος 6,  Παλάσιο 13, Κοστόφ, Στεφανίδης 6 (1), Σίμονς 13, Γεωργάκης 4, Γιόροβιτς 9, Καραποστόλου  4 (1), Αγγελόπουλος 13 (1).
ΠΑΟΚ: Μάρσαλ 27 (2), Κρίστμας 8 (2), Αράπης, Αποστολίδης, Δέδας 8 (2), Ντόζιερ 9, Στίγγερς 14 (2), Μπουλιάν 5, Καλλές 2.