Τετάρτη 20 Απριλίου 2011

Προπόνηση για πλέι οφ ο Άρης

Ο Άρης δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα και επικράτησε εύκολα του Ικάρου Καλλιθέας με 97-74, τερματίζοντας στην τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου.

Ο Ίκαρος προηγήθηκε με 1-4 στο πρώτο λεπτό και αυτό…ξύπνησε τους παίκτες του Άρη που αντέδρασαν και έτσι άμεσα απάντησαν και προηγήθηκαν με 10-6 στο τέταρτο λεπτό και με  15-8 στο πεμπτο λεπτό. Η διαφορά ξεπέρασε και τους δέκα πόντους (21-10) στο έβδομο λεπτό, με τους Χαραλαμπίδη και Μπάβτσιτς να είναι εξαιρετικοί για τον Άρη. Ο Ίκαρος αντέδρασε προσωρινά και μείωσε σε 26-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι με τον Χαραλαμπίδη ο Άρης προηγήθηκε με 35-24 στο 13ο λεπτό, αλλά και με 13 πόντους (41-28) στο 16ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν στην πιεστική άμυνα των γηπεδούχων οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 48-38. Οι «κίτρινοι» δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα στην τρίτη περίοδο μιας και προηγήθηκαν με 57-43 στο 25ο λεπτό και με 64-45 στο 27ο λεπτό πριν το 73-53 του 30ου λεπτού που έδειχνε την διαφορά των δύο ομάδων. Στην τέταρτη περίοδο ο Λευτέρης Σούμποτιτς είχε την ευκαιρία να
 ξεκουράσει βασικούς του παίκτες και να  μπορέσει να δοκιμάσει σχήματα με την διαφορά να φτάνει στους 25 πόντους (90-65) στο 35ο λεπτό. Η διαφορά ανέβηκε μέχρι τους 29 πόντους (97-68) με καλάθι του Βεργίνη που έπαιξε μετά από έξι μήνες, πριν το τελικό 97-74. Τα δεκάλεπτα:  26-19, 48-38, 73-53, 97-74.

ΑΡΗΣ: Μπράουν 22 (2), Γουίντερς 9 (2), Ταπούτος 10, Τσαιρέλης 6, Χαραλαμπίδης 11, Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 17 (3), Χρυσικόπουλος, Σλούκας 11, Βεργίνης 2, Μποχωρίδης.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: Χάρις 4, Αγαδάκος 11, Καράβουλας 6, Πολυτάρχου 10 (2), Καλαμπόκης 6, Μακαλάρνι 14 (2), Κατουφάς 4, Κερασοβίτης, Πετροδημόπουλος 3, Τουντζιαράκης 1.