Τετάρτη 4 Μαΐου 2011

«Πέρασε» ο ΠΑΟΚ 64-62 την Καβάλα!!

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στα ημιτελικά των πλέι οφ μιας και έκανε το 2-0 νικώντας μέσα στην Καβάλα την τοπική ομάδα με 64-62 και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίση εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-7 στο τρίτο λεπτό, όμως η Καβάλα αντέδρασε και κατάφερε με κορυφαίο τον Παλάσιο να κάνει ένα σερί 13-2 ώστε να προηγηθεί με 17-9 στο έκτο λεπτό. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου μπόρεσαν να παίξουν καλή άμυνα και με ηγέτη τον Δέδα να προηγηθούν σε 22-24 στο 12ο λεπτό και με 24-30 στο 16ο με την Καβάλα να κάνει εκ νέου μία αντεπίθεση για να προηγηθεί με 35-34 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν και εναλλάσσονταν στο σκορ χωρίς καμία να μπορέσει να αποκτήσει ένα ασφαλές προβάδισμα και τον ΠΑΟΚ να κλείνει προηγούμενος το συγκεκριμένο δεκάλεπτο με 51-53. Στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟΚ κατάφερε προσωρινά να ξεφύγει με 56-60 στο 35ο λεπτό αλλά η Καβάλα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 60-60 και σε 62-62, ένα λεπτό πριν το φινάλε του αγώνα.  Ο Στίγγερς έκανε το 62-64, 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, με τον Καραποστόλου να αστοχεί σε τρίποντο και ο ΠΑΟΚ να κάνει το 2-0 και να προκρίνεται στα ημιτελικά των πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 35-34, 51-53, 62-64.

ΚΑΒΑΛΑ: ΜακΊντος 4, Παλάσιο 22 (1), Κοστόφ 10 (1), Παπανικολάου, Στεφανίδης 1, Σίμονς 8, Γεωργάκης, Γιόροβιτς 7, Καραποστόλου 2, Ντεντιγιέρ, Αγγελόπουλος 8.

ΠΑΟΚ: Μάρσαλ 13 (1), Κρίστμας 3, Αποστολίδης 2, Δέδας 13 (3), Ντόζιερ 15, Στίγγερς 2, Μπουλιάν 4, Γιαννακίδης 3 (1), Καλλές, Γκετσέφσκι 9 (1).