Τετάρτη 4 Μαΐου 2011

Ομόνοια-Απόλλων ο τελικός στην Κύπρο

Το ζευγάρι του τελικού κυπέλλου στην Κύπρο βγήκε σήμερα και πρόκειται για το Ομόνοια-Απόλλων Λεμεσού με τους δεύτερους να κάνουν την μεγάλη έκπληξη αποκλειώντας την Ανόρωθση.
Ο Απόλλων πήρε μία μεγάλη πρόκριση επικρατώντας με 1-2 μέσα στην έδρα της Ανόρθωσης σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα. Η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ στο 7΄ με τον Καφού, όμως στο 77΄ ο Μπανγκουρά έφερε το ματς στα ίσια. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μρντράγκοβιτς πέτυχε το «χρυσό» γκολ για τον Απόλλωνα στέλνοντας τον στην επόμενη φάση.
Στο άλλο ματς ένα γκολ του Λεάντρο στην παράταση έδωσε το εισιτήριο για τον τελικό στην Ομόνοια. Ο Εθνικός Άχνας είχε ανοίξει το σκορ με τον Κεμπάτζε στο 54΄ στέλνοντας το ματς στην παράταση μιας και είχε ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα. Στην παράταση όμως ο Λεάντρο πέτυχε το γκολ της πρόκρισης για την Ομόνοια.