Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2011

Μετά από... τρεις παρατάσεις, Κολοσσός!!

Τρεις παρατάσεις χρειάστηκαν για να αναδειχθεί νικητής στο κλειστό της Γλυφάδας στην αναμέτρηση ανάμεσα στον Ίκαρο Καλλιθέας και τον Κολοσσό, για την 4η αγωνιστική της Α1 με τους Ροδίτες τελικά να επικρατούν με 93-84.
Μετά από... τρεις παρατάσεις, Κολοσσός!
Συγκεντρωμένος μπήκε στο παρκέ του κλειστού της Γλυφάδας ο Ίκαρος Καλλιθέας. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έδειξαν την διάθεση τους να παίξουν ομαδικά και αυτό είχε αποτέλεσμα καθώς κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με επτά πόντους στην πρώτη περίοδο (18-11). Σε αυτό βοήθησε και η αστοχία του Κολοσσού που αντιμετώπιζε δυσκολία στο να σκοράρει κοντά στο καλάθι. Οι «θαλασσί» πρόσθεταν πόντους στο… καλάθι τους κυρίως από την γραμμή των ελευθέρων βολών για να μειώσουν στο τέλος του δεκαλέπτου με λέι απ του Ασημακόπουλου σε 18-13.
Οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά πέρασαν στην αντεπίθεση στη δεύτερη περίοδο. Εκμεταλλεύτηκαν τα τέσσερα περίπου λεπτά που έμειναν στο μηδέν οι γηπεδούχοι και με σερί 11-0 όχι μόνο μείωσαν αλλά πέρασαν μπροστά με +6 (18-24). Το κακό σερί έσπασε ο Κινγκ που μείωσε σε 21-24 ωστόσο οι Ρόδιοι βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν με επτά πόντους (21-28). Με σερί 7-0 απάντησε ο Ίκαρος ισοφαρίζοντας σε 28-28, σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.
Με τον Κολοσσό να διατηρεί ισχνό προβάδισμα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι ναι μεν είχαν την κυριαρχία στον τομέα των ριμπάουντ όμως τα λάθη τους, επέτρεπαν στους αντιπάλους τους να οδηγούν στο σκορ. Ωστόσο με πέντε αναπάντητους πόντους ενάμισι λεπτό πριν την ολοκλήρωση των 30’ οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννης πέρασαν ξανά μπροστά, 45-44.
Κακό ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο για τους «θαλασσί». Με σερί 10-0 πήραν πλεονέκτημα εννέα πόντων (45-54) όμως η αντίδραση των παικτών του Λυκογιάννη ήταν άμεση. Με επιμέρους 13-2 κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά και να περάσουν μπροστά με 58-56. Από εκεί και έπειτα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Έτσι μπήκαν και στο τελευταίο λεπτό. Στη διαδικασία των βολών που ακολούθησε ο Κολοσσός είχε μικρό προβάδισμα καθώς 15’’ πριν τη λήξη βρισκόταν μπροστά με 63-61. Ο Τζόνσον ισοφάρισε με λέι απ, ο Λιακόπουλος δεν κατάφερε να… ανταποδώσει με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση.
Αν και ο Κολοσσός έδειξε να παίρνει ελαφρύ προβάδισμα (63-67) στον έξτρα χρόνο, ο Ίκαρος δεν τον άφησε να ξεφύγει ισοφαρίζοντας σε 69-69 αρχικά και περνώντας μπροστά με 71-69 στο τελευταίο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να απαντήσουν καθώς ο Σένσλι σταμάτησε τον Ασημακόπουλο και αναγκάστηκαν σε φάουλ για να σταματήσουν το χρόνο. Ο Κουμπούρας ευστόχησε σε δύο βολές 73-69 15’’ πριν το τέλος. Ο Λιακόπουλος μείωσε στο καλάθι με γρήγορο λέι απ (73-71). Έγινε φάουλ στον Αγαδάκο που αστόχησε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, δεν συνέβη όμως το ίδιο και με τον Γιώργο Καλαϊτζή. Ο έμπειρος γκαρντ με 2/2 βολές από το φάουλ του Λιούμπιτσιτς έστειλε το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση (73-73).
Παρόμοιο το σκηνικό και στη δεύτερη παράταση. Ο Κολοσσός πέρασε μπροστά με 79-78 στο τελευταίο λεπτό με τον Γεωργαλλή, όμως ο Αγαδάκος ήταν εύστοχος στις βολές ξαναδίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους (80-79), ενώ στη συνέχεια φιλοδώρησε με μία τάπα τον Λιακόπουλο. Ο Λιούμπιτσιτς, επίσης από τη γραμμή των βολών, έκανε το 82-79 όμως ο Χάτεν με γκολ φάουλ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ισοφάρισε σε 82-82! Το 29ο λάθος του Ικάρου, από τον Τζόνσον, στέρησε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να φτάσουν στην νίκη οδηγώντας το ματς σε τρίτη παράταση!
Τρίτη και… τυχερή για τον Κολοσσό όπως αποδείχθηκε. Οι φιλοξενούμενοι πιο ψύχραιμοι και με τον Χάτεν οδηγό, κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 93-84 και να παραμείνουν αήττητοι έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές.
Τα δεκάλεπτα: 18-13, 28-28, 45-44, 63-63, 73-73, 82-82, 84-93
Ίκαρος Καλλιθέας: Σένσλι 2, Κινγκ 18 (1), Κουμπούρας 9 (5 ασίστ), Καράμπουλας 2, Πολυτάρχου, Τσιάρας, Λαρεντζάκης, Παπαργυρόπουλος, Αγαδάκος 6, Μπάινς 7 (9 ριμπάουντ), Τζόνσον 29 (9 ριμπάουντ), Λιούμπιτσιτς 11 (1)
Κολοσσός Ρόδου: Λιακόπουλος 15, Χάτεν 9, Καλαϊτζής 7 (1), Πάνος 3, Γεωργαλλής 8, Ασημακόπουλος 15 (1), Μπόικιν 12, Χαρίσης 6, Τσάμης 10 (1), Χόπσον 8, Κομποδιέτας, Αυγενικός.
Πηγή: sport-fm.gr