Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2011

Ο μονόφθαλμος τον τυφλό...!!

Ο Ηλυσιακός ήταν ο... μονόφθαλμός, δηλαδή ο λιγότερος κακός και κατάφερε να νικήσει το Μαρούσι με 62-60 παίρνοντας τη δεύτερη φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα. Χωρίς νίκη συνεχίζει η ομάδα του Νίκου Λινάρδου.
Ο μονόφθαλμος τον τυφλό...
Πολλά παράπονα από τους διαιτητές της αναμέτρησης είχαν οι παίκτες της «ομάδας των βορείων» προαστίων, αλλά η αλήθεια είναι πως ο Ηλυσιακός ήταν ελαφρώς καλύτερος με αποτέλεσμα να πάρει το ματς. Το Μαρούσι θα μπορούσε να «κλέψει» το παιχνίδι, αλλά ο Δεμερτζής ήταν άστοχος στο τελευταίο τρίποντο.

Ο Ηλυσιακός μπήκε στο παιχνίδι πολύ δυνατά και με τους Τόντιτς και Γαλιώτο να κάνουν πάρτι στις δύο ρακέτες, κατάφερε να προηγηθεί με 18-9, δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Το Μαρούσι δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν με +10 (22-12) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Στη δεύτερη περίοδο, Κόμματος και Γκαγκαλούδης έκαναν πάρτι πίσω από τα 6.75 και έτσι το Μαρούσι άρχισε να… ροκανίζει τη διαφορά και μάλιστα με δίποντο του Έλληνα πλέι μέικερ, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 30-29 με το ημίχρονο να βρίσει τον Ηλυσιακό μπροστά 31-30 με 2/2 βολές του Τόντιτς.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν χειρότερο (ποιοτικά) από το πρώτο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το… σταγονόμετρο. Ο Ηλυσιακός κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά (39-34), αλλά το Μαρούσι αντέδρασε αμέσως και με σερί 5-0 έφερε το ματς στα ίσα (39-39). Στη συνέχεια το παιχνίδι κύλησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Στο 34’, ο Τι Τζέι Τόμπσον ανέλαβε δράση και με τρίποντο έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 54-48. Το Μαρούσι, όμως, δεν παράτησε το παιχνίδι. Με επιμέρους σκορ 5-2 μείωσε σε 56-53, αλλά ο Χάρντινγκ με δίποντο ένα λεπτό πριν το τέλος ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +5 (58-53). Στο τελευταίο λεπτό οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη ήταν πιο εύστοχοι στις βολές, αλλά το Μαρούσι προσπάθησε για τη μεγάλη ανατροπή. Ο Τόντιτς είχε 0/2 στο 62-60, οι παίκτες του Νίκου Λινάρδου πήραν το ριμπάουντ και θα μπορούσαν να πάρουν το ματς, αλλά ο Δεμερτζής αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο.
Δεκάλεπτα: 22-12, 31-30, 42-43, 62-60
Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Ματαλόν, Παπανικολόπουλος, Τόντιτς 16 (1τριπ, 7ριμπ), Χάρντινγκ 14 (1τριπ, 4ριμπ), Χατζής 9 (6λαθ), Απποστολίδης 5 (5ριμπ), Τόμπσον 10 (1τριπ, 5ας, 3κλεψ), Γκάρντνερ 4, Κασελάκης, Γαλιώτος 4.
Μαρούσι (Λινάρδος): Σακελαρίου, Δεμερτζής 7 (1τριπ, 3κλεψ), Νικολαϊδης, Ακεψιμαϊδης 6, Έλεγκαρ 12 (6ριμπ), Χαριτόπουλος 4 (13ριμπ), Γκαγκαλούδης 11 (2τριπ, 2ριμπ, 5ασ), Κογιαντίνοβιτς, Κόμματος 20 (4/11τριπ, 8ριμπ, 2ασ, 2λαθ)
Πηγή: gazzetta.gr