Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2011

Ο Ηλυσιακός, εντός, δεν χάνει

Ο Ηλυσιακός νίκησε με 70-59 το Περιστέρι και έτσι διατήρησε «καθαρή» την έδρα του έπειτα από έξι αγωνιστικές. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη που είχε κορυφαίο τον Χολ (20π, 11ριμπ).
Το Περιστέρι μπήκε πολύ καλά στο ματς και προηγήθηκε με 15-5, αλλά ο Ηλυσιακός αντέδρασε αμέσως και με τον Νίκο Χατζή να είναι… ζεστός, Με επιμέρους σκορ 14-3, η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη προηγήθηκε με 19-18. Στη δεύτερη περίοδο, ο Ηλυσιακός βρήκε λύσεις και από τον Χολ, την ίδια ώρα που το Περιστέρι δυσκολευόταν αρκετά να φτάσει στο αντίπαλο καλάθι και να βρει λύσεις στην επίθεση. Έτσι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν ακόμη και στο +9 (39-30) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ρόμπι προσπαθούσε μόνος του να γυρίσει το ματς και με κάποιες βοήθειες του Μπόατενγκ το Περιστέρι μείωσε από το -16 (51-38), με επιμέρους σκορ 10-2, σε 53-48. Το τέταρτο δεκάλεπτο θα θέλουν να το ξεχάσουν γρήγορα και οι δύο ομάδες καθώς χρειάστηκε να περάσουν τέσσερα λεπτά για να μπει το πρώτο καλάθι. Η ομάδα που πέτυχε τους πρώτους πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ο Ηλυσιακός που έφτασε τη διαφορά και πάλι στους 12 (62-50) και έτσι η ομάδα των Ιλισίων έφτασε εύκολα στην τρίτη εντός νίκη της.
Δεκάλεπτα: 19-18, 39-30, 53-48, 70-59.
Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός, Ματαλόν 2, Παπανικολόπουλος, Τόντιτς, Ενγουάιερ 9 (1), Χατζής 13 (1), Αποστολίδης 8 (1), Τόμπσον 12 (1), Χολ 20 (11ριμπ), Κασελάκης 6, Γαλιώτος.
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 7 (1), Καυκής 2, Ψαρόπουλος, Γιαννόπουλος 6 (6ριμπ), Μανωλόπουλος 3 (1), Μποατενγκ 9, Σκοτ 10 (2), Πέτρουλας 6 (1), Ρόμπι 16 (7ριμπ), Μότσνικ.

Πηγή: gazzetta.gr