Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2011

Παρέμειναν αήττητα τα Γιαννιτσά!!

Η Αναγέννηση αγωνίστηκε και πάλι στα Γιαννιτσά για την δεύτερη κατηγορία μετά από 18 ολόκληρα χρόνια, υποδεχόμενη τον Πανσερραϊκό για την 5η αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι μετά από τρία παιχνίδια και ισάριθμες νίκες εκτός έδρας έδωσαν το πρώτο παιχνίδι στο... σπίτι τους, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη (1-1).
Παρέμειναν αήττητα τα Γιαννιτσά
Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό, με τις φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να είναι ελάχιστες. Οι γηπεδούχοι είχαν ως πρωταρχικό στόχο να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα, με τους φιλοξενούμενους να μην βρίσκουν ρυθμό. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 9' με τον Μπέκα να μην μπορεί να σκοράρει από κοντά για την Αναγέννηση, ενώ ο Πανσερραϊκός κέρδισε πέναλτι στο 36'. Ο Τέλλος έκανε χέρι εντός περιοχής και ο Βρούτσινα δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα για να ανοίξει το σκορ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, όμως μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τον Γουμάγια.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ανέβηκε, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες στο 67' με τον Στεφανίδη και στο 74' με τον Βουτσιά, όμως το 1-0 να παραμένει. Έτσι, στο 77' το πλήρωσαν, καθώς ο Νταντίδης με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε το Γουμάγια και έφερε το παιχνίδι στα ίσα! Στο 83', μάλιστα, τα Γιαννιτσά παραλίγο να γυρίσουν το παιχνίδι, όταν οι αμυντικοί του Πανσερραϊκού απομάκρυναν πάνω στην γραμμή την μπάλα μετά την κεφαλιά του Γιόνδη! Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1.