Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2011

Επιτέλους νίκησε η Στόουκ!!

Μετά από τέσσερις σερί ήττες, η Στόουκ κέρδισε εύκολα με 3-1 τη Μπλάκμπερν στο "Μπριτάνια".
Επιτέλους νίκησε η Στόουκ!
Αδιάφορο το ματς στα πρώτα 25 λεπτά, ωστόσο στο 28' η Στόουκ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Πέναντ σέντραρε και ο Ντέλεπ πρόλαβε τον Ζιβέ και με κεφαλιά έκανε το 1-0. από εκεί και πέρα η Μπλάκμπερν προσπάθησε να απαντήσει και είχε μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους δύο καλές ευκαιρίες με τον Πέντερσεν.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη και καθάρισαν το ματς στο 58ο λεπτό. Ο Εθέρινγκτον μπήκε από αριστερά, γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Γουίλαν με πλασέ διαμόρφωσε το 2-0. Τα «ρόδα» προσπάθησαν να απαντήσουν αλλά η Στόουκ σε μία αντεπίθεση στο 72ο λεπτό έκανε το 3-0 με τον Πίτερ Κράουτς και κάπου εκεί τελείωσε και το ματς. Το μόνο που κατάφερε η Μπλάκμπερν ήταν να μειώσει στο 86' με τον Ροσίνια.

πηγή: sportdog.gr