Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2011

Βύθισε περισσότερο το Μαρούσι ο ΑΓΟΡ...!!

Ο ΑΓΟΡ «λύγισε» με 79-64 το μαχητικό Μαρούσι -στην Κρήτη- και πανηγύρισε την 3η νίκη του νίκη, ενώ η ομάδα του Νίκου Λινάρδου παραμένει χωρίς νίκη, καθώς αυτή ήταν η 6η σερί ήττα του σε ισάριθμα ματς...
Βύθισε περισσότερο το Μαρούσι ο ΑΓΟΡ...
Από ένα δεκάλεπτο είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Το πρώτο ανήκε στον ΑΓΟΡ που μπήκε πολύ δυνατά και έχοντας έναν πολύ «ζεστό» Ράιτ που σημείωσε 13 πόντους στο διάστημα αυτό(!), κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 12π. (28-16), πριν η περίοδος ολοκληρωθεί στο 28-18.
Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και γύρισαν εντελώς το ματς. Με «όπλο» τους την εξαιρετική άμυνα, καθώς κράτησαν τους γηπεδούχους στους 10π. ενεργητικό (σ.σ. μόλις 2 ο Ράιτ) και σκοράριασμα από διάφορους παίκτες το Μαρούσι κατάφερε να ισοφαρίσει (34-34, στο 19'), με το ημίχρονο να λήγει στο 38-34.
Το τρίτο δεκάλεπτο έμοιαζε πολύ με το πρώτο. Δηλαδή η ομάδα του Στέργιου Κουφού ήταν εκείνη που κυριάρχησε το παρκέ. Με τον Πέτγουεϊ να «ντύνεται» Ράιτ, οι Κρητικοί έτρεξαν αρχικά ένα 9-0 (47-34) και λίγο αργότερα ένα 14-2, ξεφεύγοντας ακόμη και με 52-36 (στο 26')! Κάπου εκεί όμως ήρθε η αντίδραση των φιλοξενούμενων, που με ηγέτη τον Χαριτόπουλο, απάντησαν με ένα 10-0(!), πλησιάζοντας στους 6 (52-46 στο 28').
Ο ΑΓΟΡ όμως δεν είχε διάθεση να επιτρέψει στον αντίπαλό του να μειώσει κι άλλο και να κάνει ντέρμπι το ματς στα τελευταία δέκα λεπτά. Παρά τη μεγάλη προσπάθεια των παικτών του Νίκου Λινάρδου. Οι Κρητικοί, έβρισκαν τον τρόπο ώστε να διατηρούν συνεχώς. μια διαφορά 5-10 πόντων.
Ετσι το Μαρούσι δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο από τους πέντε πόντους (63-58 στο 34' με τρίποντο του Κόμματου), καθώς ο Κρίστμας ήταν εξαιρετικός και με 11π. στην περίοδο οδήγησε με πανηγυρικό τρόπο τον ΑΓΟΡ στο τελικό
Τα δεκάλεπτα: 28-18, 38-34, 58-50, 79-64
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Κρίστμας 17 (3), Κούμουλος, Παπανικολάου 8 (2), Ράιτ 21 (5 ασίστ), Καλλινικίδης 3, Δορκοφίκης 5 (1), Τζόνσον 9 (1), Λάτοβιτς 4, Πέτγουεϊ 12, Δέδας, Κατσαρές
ΜΑΡΟΥΣΙ (Λινάρδος): Δεμερτζής 6, Νικολαΐδης 3, Ακεψιμαΐδης, Έλεγκαρ 2, Χαριτόπουλος 12 (10 ριμπ.), Γκαγκαλούδης 11(1), Τζιγκάνοβιτς 4, Κογιαντίνοβιτς 2, Κόμματος 22 (3), Αγραβάνης 3 (1).
Πηγή: sentra-goal.gr