Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 2012

Eύκολα και... χαλαρά!!

ΟΠανιώνιος νίκησε την Καβάλα 87-64 και παρέμεινε στην τέταρτη θέση, καθώς η ομάδα του Μπαρτζώκα έκλεψε μπάλες, εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη των παικτών της Καβάλας και έφτασε εύκολα στη νίκη.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι κοντά στο καλάθι και εκεί στηρίχθηκαν για να αποκτήσουν από νωρίς διαφορά που ξεπερνούσε τους δέκα πόντους.
Η Καβάλα είχε αρκετά κενά στην άμυνα της, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Μπαρτζώκα να βρίσκουν εύκολα διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι. Χαρακτηριστικό της όχι και τόσο ασφυχτικής άμυνας των φιλοξενούμενων, είναι πως ο Πανιώνιος σε όλο το πρώτο μέρος δεν εκτέλεσε ούτε μία βολή.
Οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο "εκτελώντας" από τα 6,75 προσπάθησαν να "ροκανίσουν" τη διαφορά και να μπουν ξανά στο κυνήγι της νίκης, αλλά και πάλι η άμυνα ήταν αυτή που τους... πρόδωσε, κρατώντας τον Πανιώνιο μπροστά στο σκορ.
Η τελευταία περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η διαφορά ήταν στους 20 πόντους. Αυτό έδωσε και την ευκαιρία στους παίκτες του Μπαρτζώκα να παίξουν πιο ελεύθερο μπάσκετ και να φτάσουν εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-29, 64-47, 87-64
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 2, Κις 10 (2), Αθανασουλας 5 (1), Ντίμπλερ 20 (6), Γιάνκοβιτς 4, Καββαδάς 12, Ιωάννου 3, Σαρικόπουλος 19, Νάτζφεϊ 10 (1), Μπόισα, Παραγιός.
ΚΑΒΑΛΑ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 10 (2), Γκάρισον (2), Αγγελόπουλος 3, Τέιλορ 7 (1), Στεφανίδης 5 (1), Γεωργάκης, Κοστοφ 3 (1), Καραποστόλου 3 (1), Σίμτσακ 11, Ο'Μπράιαντ 14.
Πηγή: novasports.gr