Τετάρτη 7 Μαρτίου 2012

Έκοψε και έραψε στην 100άρα!!

Έκοψε και έραψε στην 100άρα
Με τον Μάικ Τέιλορ να πραγματοποιεί «διαστημική» εμφάνιση με 40 πόντους με 8/13 τρίποντα, η Καβάλα επικράτησε 100-86 του ΚΑΟΔ στο κλειστό της Καλαμίτσας στο γειτονικό ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Οι Καβαλιώτες είχαν τον έλεγχο κατά το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και ευστοχώντας συνολικά σε 17 τρίποντα έφτασαν στη νίκη θέτοντας παράλληλα, «γερές» βάσεις για την παραμονή τους στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Εκτός από τον Αμερικανό, πολύ καλή εμφάνιση για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πραγματοποίησε και ο Χριστόφορος Στεφανίδης που πρόσθεσε 20 πόντους. Από την άλλη από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιάννης Αθηναίου με 18 πόντους.

Πιο δυνατά μπήκε η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη στον αγώνα κάτι που φάνηκε και από την υπεροχή της μέχρι και τα μέσα της πρώτης περιόδου (10-15). Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι στη συνέχεια και το δεκάλεπτο έληξε 22-19.

Με σερί 5-0 ξεκίνησε η Καβάλα στην δεύτερη περίοδο (27-19), ενώ με τρίποντο του Τέιλορ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 12 (40-28) στο 16ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης ανέβασε το δείκτη του σκορ και στο +15 (45-30) ένα λεπτό αργότερα με το ημίχρονο να λήγει 48-38 υπέρ των γηπεδούχων.

Τον καλό της ρυθμό συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο η Καβάλα και με σουτ από τα 6.75 μ. του Πάσαλιτς στο 34ο λεπτό έφτασε ξανά στο +15 (57-42). Ο Τέιλορ συνέχισε τον... χαβά του και ευστοχώντας στο 8ο τρίποντό του έβαλε την Καβάλα μπροστά με 16 (78-62) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Λίγα μπορούσαν να αλλάξουν στην τελευταία περίοδο. Ο Κοστόφ με τρίποντο έκανε το +20 για τους γηπεδούχους (87-67) στο 35ο λεπτό και σαφώς η εικόνα του παιχνιδιού ήταν τέτοια που η νίκη για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη θα ήταν η φυσική κατάληξή του. Έτσι και έγινε με το τελικό σκορ 100-86 να αποτελεί την 11η νίκη για την ομάδα της Καβάλας.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 48-38, 78-62, 100-86

πηγή: sportfm.gr